Informacje

Olivia Business Centre czeka na sokoła wędrownego

InfoGdansk
10 kwietnia, 2022
Zdjęcie: Sokół wędrowny w Olivia Business Centre.

Na jednym z masztów Olivii Star powstał dom lęgowy dla sokoła wędrownego. Ten drapieżny ptak upatrzył sobie szczyt najwyższego budynku w Trójmieście jeszcze na etapie jego budowy. Przygotowania do postawienia budki lęgowej odbyły się przy współpracy z ornitologami i konstruktorami, a realizacja ciekawie pomyślanego pomysłu zajęła kilkanaście miesięcy.

Przy montażu i wyborze miejsca należało wziąć pod uwagę zwyczaje oraz cykl rozrodczy tego drapieżnika. W tym czasie sokół regularnie odwiedzał ostatnie piętra najwyższego budynku w Polsce Północnej. Zatem wszystko gotowe, Olivia Business Centre czeka na nowego lokatora.

Sokół wędrowny w Olivia Star

Sokolnicy potwierdzają regularne wizyty sokoła wędrownego na szczycie Olivia Star. Nie wiadomo jednak czy jest to zawsze ten sam osobnik, czy może para ptaków. Budka lęgowa powinna zapewnić warunki, w których sokoły mogłyby osiąść na stałe i założyć gniazdo.

Sokoła obserwujemy od pierwszych jego wizyt, które rozpoczęły się jeszcze w okresie, gdy powstawał szkielet budynku Olivia Starmówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre.

W opinii ornitologów tak wysoki budynek jest wręcz idealnym miejscem, w którym ten gatunek bytuje, zatem czekaliśmy tylko na potwierdzenie, że regularnie odwiedza Olivię i od razu rozpoczęliśmy przygotowania do zainstalowania na szczycie Olivii Star budki lęgowej. Przygotowania objęły szereg analiz i konsultacji, które poprzedziły jej montaż, gdyż zależało nam, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Gatunek ten przez lata był w Polsce zagrożony wyginięciem, zatem z olbrzymią nadzieją liczymy, że podjęte przez nas starania przyczynią się do rozwoju jego populacji w Gdańskudodaje Bogusław Wieczorek.

W budce zostanie zainstalowana kamera, zatem zainteresowani będą mogli obserwować życie sokołów w ich domu na wysokości blisko 180 metrów nad ziemią.

Na 32 piętrze opisywanego biurowca działa taras widokowy, z którego podziwiać można rozległą panoramę trójmiejskich okolic. Z tego najwyżej położonego gdańskiego punktu widokowego bez końca obserwować można z pozoru bezkresną ścianę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, tętniącą w dole aglomerację i akwen Zatoki Gdańskiej ciekawie podkreślony linią Półwyspu Helskiego.

Natomiast na parterze działa Olivia Garden – niezwykły ogród z egzotyczną roślinnością, do tego ciekawie skomponowaną przestrzenią wypoczynkową i nieszablonową ofertą gastronomiczną.

Tajemnice sokoła wędrownego

Szybki jak błyskawica

Sokół wędrowny (Falco Peregrinus) jest absolutnym rekordzistą prędkości i to nie tylko wśród ptaków, lecz w odniesieniu do wszystkich zwierząt na Ziemi. Jego najszybszy odnotowany lot odbył się z prędkością 322 km/h, niektórzy badacze sugerują możliwość sokolego lotu z prędkością ponad 400 km/h.

Sokół wędrowny nie wędruje

Sokoła wędrownego, wbrew jego nazwie, nie można zaliczyć do gatunków wędrownych. Użycie tego określenia pochodzi zapewne z czasów, kiedy sokolnicy łapali młode przelotne ptaki, najlepiej nadające się do łowieckich celów. Poza nielicznymi wyjątkami sokół wędrowny jest gatunkiem osiadłym.

Leniwiec wśród ptaków

Według znawców sokolej tematyki opisywany drapieżnik jest jednym z najbardziej leniwych ptaków. Na przykład jastrząb poluje do skutku, natomiast sokół próby ataku podejmuje tylko kilka razy. Po bezskutecznych atakach rezygnuje, przysiada w spokojnym miejscu i odpoczywa, często nawet do następnego dnia.

Sokół wędrowny nie buduje gniazda. Ptakom tym wystarcza kawałek osłoniętej półki skalnej, wyrwa lub otwór w wysokim budynku, opuszczone gniazdo innego, podobnych rozmiarów ptaka, zaś na dalekiej północy – lęg naziemny.

Wierny jak sokół

Każdego roku sokoły od nowa łączą się w pary, ale ze względu na silny terytorializm znane sobie osobniki tworzą parę powtórnie.

Sokół zagrożony

Do lat czterdziestych XX w. sokół wędrowny gniazdował we wszystkich regionach Polski. Od lat 50-tych obserwowany jest dramatyczny spadek liczebności tego gatunku, jedną z przyczyn była postępująca degradacja środowiska naturalnego. W latach 1958-60 w Wielkopolsce odnotowano zaledwie pięć gniazd sokoła. Gniazda zauważone na Pomorzu (pod Goleniowem, Człuchowem i w Borach Tucholskich) należały już do ostatnich.

Sokół kocha wieżowce

Ulubionym miejscem sokołów wędrownych jest naszpikowany drapaczami chmur obszar Nowego Jorku. Występuje tam największa na świecie populacja tych drapieżnych ptaków. Ich gniazda znajdują się na mostach i wieżowcach na obrzeżach miasta.

Sokół na najwyższym gnieździe w Północnej Polsce

Sokół w Olivia Centre być może dołączy do innych trójmiejskich sokołów, gniazdujących na terenie PGE EC Gdynia i LOTOS Gdańsk. Jedna z sokolich par już od 1998 roku gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Z gniazd na PKiN, na warszawskich Bielanach, na kominie MPEC we Włocławku, KGHM w Głogowie, LOTOSU w Gdańsku czy PGE EC Gdynia prowadzona jest transmisja internetowa.

Zobacz też – Wakacje autem we Włoszech – jak się przygotować?

Ratunek

Dopiero pod koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia grupa sokolników ocaliła te piękne ptaki od zagłady. Dzięki temu znowu możemy cieszyć się ich widokiem w polskich miastach (gdzie gniazduje większość rodzimych sokołów wędrownych), w lasach oraz nad zbiornikami wodnymi. Wysiłki na rzecz odbudowy i reintrodukcji populacji gatunku koordynuje Rada Programu Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce.