Imprezy

Akademia Pana Kleksa w Ergo Arenie

InfoGdansk
16 grudnia, 2023

Profesor Ambroży Kleks powraca! W styczniu 2024 roku widzowie zobaczą premierę nowej filmowej wersji „Akademii Pana Kleksa”.

Nieco później w największych polskich halach widowiskowych odbędą się multimedialne przedstawienia „Akademia Pana Kleksa na żywo”, które adresowane będą do dzieci i rodziców pamietających postać brodatego profesora.

Fenomen Akademii Pana Kleksa

Fenomen tej literackiej postaci i związanych z nią historii trwa i łączy ze sobą kolejne pokolenia. Wspólny mianownik stanowią wyobraźnia i twórcze myślenie, których znaczenie zwłaszcza obecnie musi być podkreślane i pielęgnowane. W realiach zalewu cyfrową tandetą dzieci naprawdę sporo i nieodwracalnie tracą.

Postać prof. Ambrożego Kleksa stworzył poeta Jan Brzechwa, który początkowo nie wiązał z twórczością literacką przyszłości, a zawodowo udzielał się jako adwokat – specjalista w dziedzinie prawa autorskiego. Literackie pasje wzięły jednak górę, pisarz tworzył już w latach dwudziestych, a w 1938 roku ukazał się jego tomik poezji dla dzieci „Tańcowała igła z nitką” z doskonale kojarzonymi do dzisiaj utworami „Pomidor”, „Żuraw i czapla” czy też „Na straganie”.

Opowieść o przygodach Pana Kleksa powstała podczas II wojny światowej, wojenne doświadczenia wywarły zapewne niemały wpływ na kształt jej bajkowego świata. Profesor Ambroży Kleks ze wspaniałym zestawem bajkowych przygód stanowił adresowaną do dzieci odpowiedź na ciężar wojennej i powojennej rzeczywistości.

Zobacz też – Czy warto kupić laptopa?

Wiosną 1950 roku Jan Brzechwa pojawił się na wieczorze autorskim w Domu Literatów w Sopocie, dzień później w sali Teatru Miejskiego przy ul. Grunwaldzkiej 16 w gdańskim Wrzeszczu, a cykl spotkań z trójmiejskimi czytelnikami zakończył w w gdyńskiej szkole podstawowej nr 21.

Zobacz też – Sprawa rozwodowa w toku a zasady dziedziczenia

Akademia Pana Kleksa na dobre wrosła w świat dziecięcej wyobraźni i zabawy. Wielka w tym również zasługa ekranizacji z 1983 roku i późniejszych filmowych kontynuacji. O sukcesie filmów wyreżyserowanych przez Krzysztofa Gradowskiego zdecydowała świetnie pomyślna fabuła, muzyka i znakomita gra aktorska. W postać profesora Kleksa wcielił się Piotr Fronczewski, w filmowych ekranizacjach wystąpił też Henryk Bista – aktor związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże.

Akademia Pana Kleksa w Ergo Arenie

Filmowa premiera Akademii Pana Kleksa odbyła się w styczniu 1984 roku. Dokładnie po czterdziestu latach Pan Kleks powraca, bo na początku 2024 roku widzowie zobaczą premierę nowej filmowej wersji przygód profesora i jego dziecięcych kompanów.. W roli głównej wystąpi znakomity aktor Tomasz Kot, a w rolę dziecięcej postaci Ady Niezgódki wcieli się Antonina Litwiniak.

Poniżej teledysk Sanah – Jestem twoją bajką:
https://www.youtube.com/watch?v=GGiJstIgkq4

Natomiast 13 kwietnia 2024 roku w przestronnym wnętrzu hali Ergo Arena odbędzie się multimedialny koncert „Akademia Pana Kleksa na żywo” , którego niezwykła aranżacja przypomni o roli wyobraźni i nieszablonowego myślenia.

Więcej szczegółów na stronie Ergo Arena:
https://ergoarena.pl/wydarzenia-lista/akademia-pana-kleksa-na-zywo/

Trasa koncertowa obejmie siedem polskich miast: Łódź, Wrocław, Poznań, Warszawę, Gdańsk/Sopot, Kraków i Katowice.

INFORMACJE
Akademia Pana Kleksa na żywo;
Koncert Multimedialny w Ergo Arenie;
Plac Dwóch Miast 1, 80-344 Gdańsk;
13 kwietnia 2024 r.