Rozmaitości

Czy warto kupić laptopa?

InfoGdansk
10 stycznia, 2024

Komputery przenośne od dobrych kilkudziesięciu lat stanowią nieodłączną całość działalności biznesowej, edukacyjnej czy też rozrywkowej. Decyduje o tym wszechstronność zastosowania, wygoda i przystępność cenowa.

Dostępne na rynku modele dopasowują się do zróżnicowanych potrzeb i oczekiwań. Większość uczestników posiada doświadczenie w wykorzystaniu sprzętu tego rodzaju, ale są też i tacy, dla których przygoda z laptopem dopiero się rozpoczyna.

Dlaczego warto używać laptopa?

Czy warto kupić laptopa? W realiach XXI wieku dostęp do cyfrowych technologii stanowi podstawę funkcjonowania, a powszechne w użyciu smartfony nie zapewniają pełni wygody i funkcjonalności przy bardziej zaawansowanych potrzebach i działaniach.

Z pomocą przychodzą komputery przenośne, od wielu lat potocznie określane jako laptopy, ewentualnie notebooki.

Jakie czynniki decydują o popularności laptopów? Przede wszystkim ich mobilność i łatwość użytkowania. Ciężar większości laptopów nie przekracza 2 kilogramów, co w połączeniu z ergonomicznymi gabarytami decyduje o łatwości ich transportu i wykorzystania. Z laptopa można skorzystać w dowolnym miejscu, zatem w biurze, szkole, restauracji czy w pociągu.

Bateryjne zasilanie uniezależnia użytkownika od dostępu do tradycyjnej sieci energetycznej. Z funkcjonalnością też nie ma problemu, bo laptopy są wyposażone we wszystkie podzespoły charakterystyczne dla komputerów stacjonarnych, a poprzez porty i złącza dają szerokie możliwości poszerzenia formuły pracy.

Przenośne urządzenia redukują też uciążliwe okablowanie, tak niekiedy irytujące w przypadku komputerów stacjonarnych.

Dzięki większej średnicy ekranu i wygodnej w użyciu klawiaturze – zapewniają większy komfort i zakres możliwości w porównaniu do telefonów najnowszej generacji.

Nie bez znaczenia są też istotne oszczędności, laptopy nie zajmują tak wiele miejsca jak tradycyjne komputery, zużywają przy tym znacząco mniej energii.

Najstarsze laptopy ustępowały wydajnością i możliwościami komputerom stacjonarnym, ale od dłuższego już czasu przy zastosowaniach biznesowych, biurowych czy edukacyjnych wspomniane różnice nie mają znaczenia.

Tam gdzie zalety, tam zazwyczaj również pewne ograniczenia. Za takie można uznać mniej wygodne klawiatury w przypadku niektórych modeli oraz większą wrażliwość na mechaniczne uszkodzenia. Dlatego tak wielkiego znaczenia nabiera właściwe zabezpieczenie laptopa podczas transportu oraz większa ostrożność podczas ich użytkowania.

Laptopy ZenBook firmy Asus

Właściwie wykorzystany laptop znacząco poszerzy możliwości i skuteczność działania, dlatego osoby korzystające z cyfrowych zasobów nad inwestycją w takie narzędzie nie powinny się długo zastanawiać.

Jaki model wybrać? Z jakimi parametrami? Wiele zależy od faktycznych potrzeb użytkowych, nad którymi warto dłużej się zastanowić. Sporą popularnością cieszą się produkty firmy ASUS, w tym laptopy serii ZenBook.

Laptop ASUS ZenBook będzie bardzo dobrym wyborem dla osób pracujących w biurze, wykonujących pracę zdalną z domu, a nawet dla twórców i grafików. Tak szerokie możliwości wykorzystania wynikają z zastosowania nowoczesnych i wydajnych podzespołów, funkcji szybkiego ładowania i wykorzystania specjalnego modułu TPM szyfrującego dane w pamięci komputera, zwiększającego więc bezpieczeństwo jego użytkowania.

Zobacz też – Co warto wiedzieć o laptopach Lenovo?

Obudowa laptopów serii ZenBook wykonana jest z lekkiego aluminium oraz wyjątkowo trwałych tworzyw sztucznych, nieprzypadkowo urządzenia tej serii spełniają wymogi wytrzymałości wojskowej klasy MIL-STD-810.
Związane z wytrzymałością zalety uzupełniają walory estetyczne, bo design urządzeń tej serii nadaje wrażenie wyjątkowej lekkości i elegancji.

Zobacz też – Co warto wiedzieć o laptopach Lenovo ThinkBook?

Laptopy serii ZenBook wyposażone są w procesory Intel lub AMD, a z ekranem o nowoczesnej matrycy zapewniają wyjątkową wygodę użytkowania. Do tego lekkość, bo na przykład ASUS ZenBook 14x waży nieco ponad 1,5 kg.

Laptopy tej serii można między innymi nabyć w sklepie Delkom, który od przeszło dwudziestu lat zaopatruje w wysokiej klasy sprzęt komputerowy.

Kilka zdań o firmie ASUS

Nazwa ASUS jest doskonale kojarzona przez użytkowników szerokiej gamy sprzętu komputerowego, niewiele osób zna jednak pochodzenie tego wpadającego w ucho i łatwego do zapamiętania określenia.

Nazwa ASUS to cztery ostanie litery słowa PEGASUS oznaczającego mitologicznego uskrzydlonego konia – symbolu kreatywności i siły. Nazwa została wyjątkowo dobrze dobrana, bo tajwańska firma ASUS jeszcze kilka dekad temu była niewielkim zakładem, a obecnie jest jednym z liderów światowej produkcji płyt głównych, kart graficznych, laptopów, smartfonów, tabletów, komputerów stacjonarnych i napędów optycznych.

Warto podkreślić przyjazną środowisku politykę tej firmy, z której wynika między innymi energooszczędność oferowanych przez ASUS produktów.

Materiał zewnętrzny.