Walki rycerskie, spotkanie z katem i dawne rzemiosło… Już w sobotę odbędzie się średniowieczny festyn na Ołowiance!
Narodowe Muzeum Morskie serdecznie zaprasza!
Podróż w czasy średniowiecznego Gdańska
W najbliższą sobotę na nabrzeżu wyspy Ołowianki będzie można przenieść się w czasy XV-wiecznego Gdańska. W tym właśnie stuleciu powstał Żuraw – największy dźwig portowy ówczesnej Europy i najważniejsza budowla dawnego portu gdańskiego.
Średniowieczny festyn z udziałem rycerzy, kuglarzy, minstreli i rzemieślników będzie największą imprezą edukacyjną zorganizowaną w ostatnich latach. przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Na gości czeka wiele wyjątkowych atrakcji – między innymi własnoręczne wykonanie papieru czerpanego, nauka wypieku podpłomyków i wyrobu świec z wosku pszczelego. Miłośnicy nietypowych wyzwań zmierzą się z wypalaniem garnków na… ślepo, a na koneserów portowych smaków czekać będą średniowieczna wędzarnia oraz ciekawe opowieści rybaka.
– Na niepokornych uczestników festynu czekać będzie spotkanie ze średniowiecznym katem oraz jego bogatym zestawem narzędzi. Podczas festynu będzie można również spróbować swoich sił w plebejskich grach i zabawach, takich jak: rzut toporem, próba miecza, strzelanie z łuku, rzut nożem, przygotowanie rycerskiej sałatki, gra w rycerskie kręgle, zdobywanie pierścienia Brunhildy, rzut podkową, a nawet najazd konny na Saracena – mówi Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM.
Wielu emocji dostarczą prezentacja obsługi średniowiecznej artylerii oraz pokazy pojedynków rycerskich. Dla uczestników z nieco lepszym poczuciem rytmu i tych, którym muzyka w tańcu nie przeszkadza, odbędą się pokazy i nauka tańców średniowiecznych.
Zobacz też – Monitoring Gdańsk – jak wybrać najlepsze systemy monitoringu?
O odpowiedni nastrój imprezy zadba zespół muzyki dawnej z ciekawym repertuarem pięknych ballad i skocznych przyśpiewek.
Wyspa Ołowianka – skarby gdańskiej historii
Muzealny festyn odbędzie się na Ołowiance, w przestrzeni tej wyspy zobaczyć można ciekawe zabytki morskiej przeszłości Gdańska.
W zabytkowych spichlerzach „Panna’, 'Miedź” i „Oliwski” działa oddział Narodowego Muzeum Morskiego z wystawami opisującymi znaczenie morza w tysiącletniej historii ziem polskich.
W muzeum prezentowane są też ciekawe wystawy czasowe, taką na przykład jest „Truso. Legenda Bałtyku” opowiadająca o działającej niegdyś nad Zalewem Wiślanym wielkiej osadzie handlowej.
Przy pobliskim nabrzeżu od kilku dekad cumuje muzealny statek „Sołdek” – pierwsza pełnomorska jednostka zbudowana od podstaw w powojennej Polsce. Nieco dalej zobaczyć można zabytkową Elektrociepłownię z końca XIX wieku, wielki budynek służy jako siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Panoramę Ołowianki i otoczenia podziwiać można z Koła Widokowego AmberSky, w kabinie którego wjechać można na wysokość aż 50 metrów.
Udział w muzealnym festynie historycznym warto więc połączyć ze zwiedzaniem tej ciekawej okolicy.
Dawno temu pod Żurawiem… Festyn historyczny na Ołowiance;
Spichlerze na Ołowiance – Narodowe Muzeum Morskie;
24 września 2022 r., godz. 16:00 – 22:00;
Wstęp wolny.