Wiele osób zaczyna interesować się zdrowiem swoich oczu dopiero po pojawieniu się problemów – gdy wzrok się pogarsza, oczy szybciej się męczą i komfort widzenia spada. Tymczasem nie tylko wiek i predyspozycje genetyczne wpływają na jakość wzroku – duże znaczenie mają także nawyki. Możliwość dobrego widzenia związane jest z komfortem codziennego funkcjonowania. Dlatego warto dbać o oczy i pamiętać o profilaktycznych badaniach, a w razie potrzeby korygować wzrok.
Dieta a zdrowie oczu – jak wspierać wzrok?
Odpowiednie odżywianie i prowadzenie zdrowego trybu życia ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia, a tym samym dla kondycji oczu. Dbając o swój organizm, wspiera się prawidłowe działanie wszystkich układów, co może ograniczyć lub spowolnić rozwój różnego rodzaju schorzeń i chorób. Żeby wspierać dobre widzenie, niezbędna jest dieta bogata we wszystkie potrzebne składniki odżywcze, w tym antyoksydanty, takie jak luteina i zeaksantyna, które zwalczając wolne rodniki, są jak strażnicy zdrowia oczu. Ważne dla narządu wzroku są także witaminy A, C i E oraz cynk, selen i miedź.
Ekrany – jedno z głównych zagrożeń dla wzroku
Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, troszcząc się o oczy, jest korzystanie z urządzeń emitujących światło niebieskie. Wielu osobom towarzyszą one przez wiele godzin dziennie. Pracując na komputerze przez dłuższy czas i nie odrywając oczu od monitora, narażamy narząd wzroku na zmęczenie. Brak mrugania wysusza rogówkę, a jeśli ktoś nosi soczewki kontaktowe to ich suchość może prowadzić do mechanicznych uszkodzeń rogówki. Podobnie jest w przypadku wpatrywania się w wyświetlacz telefonu. Długotrwałe skupianie wzroku na tego typu obiektach może prowadzić do rozwoju krótkowzroczności. Dzieje się tak przez skurcz akomodacyjny, czyli zmęczenia mięśni oka odpowiedzialnych za dostosowywanie ostrości widzenia do różnych odległości.
Więcej na temat przyczyn rozwoju różnych wad wzroku można przeczytać tutaj: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/choroby-oczu-najczestsze-wady-wzroku-i-ich-przyczyny/.
Oświetlenie ma znaczenie – sprawdź, jak chronić wzrok
Mrużenie oczu, ich zmęczenie, suchość i pieczenie, a także ból głowy oraz słabsze widzenie to objawy, których jedną z przyczyn może być nieodpowiednie oświetlenie. Ważne jest to, by zadbać o odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła, a także dopasowanie ich natężenia i mocy do wykonywanych czynności.
Dla przykładu niedostateczna ilość światła przy takich zajęciach, jak czytanie czy pisanie, zmusza do przybliżania tekstu, co zwiększa wysiłek akomodacyjny oka. Wskazane jest wybieranie żarówek emitujących światło zbliżone do naturalnego o barwie neutralnej i mocy w przedziale od 3300 do 5300 K i natężeniu ok. 400-500 lumenów.
Warto też wspomnieć o naturalnym świetle, a konkretnie promieniowaniu ultrafioletowym, przed którym powinno się zabezpieczać nie tylko skórę, ale też oczy – niezależnie od pory roku. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 chronią wzrok przed szkodliwym działaniem słońca.
Profilaktyczne badania i korygowanie wzroku – sposób na poprawę komfortu widzenia
Dbając o wzrok, trzeba pamiętać o regularnej profilaktyce. Wady wzroku, takie jak m.in. krótkowzroczność czy dalekowzroczność, o której więcej można przeczytać tutaj https://eyemed.pl/baza-wiedzy/dalekowzrocznosc/, mogą mieć podłoże genetyczne i postępować mimo stronienia od szkodliwych nawyków, dlatego tak ważne jest kontrolowanie wzroku.
Klinika Eyemed oferuje profesjonalną diagnostykę oraz zaawansowane metody korekcji wzroku przy wykorzystaniu nowoczesnego i skutecznego sprzętu, jak np. laser Schwind, co pozwala na poprawę jakości życia bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Zespół cenionych specjalistów zajmuje się korygowaniem wad wzroku i leczeniem chorób oczu, zapewniając kompleksową opiekę.