Imprezy

8. Karnawał Latawców

InfoGdansk
29 maja, 2024

W najbliższą niedzielę (2 czerwca) niebo nad sobieszewską plażą wypełnią latawce – małe i duże, o różnych kształtach i kolorach.

To już 8 edycja Karnawału Latawców, organizowana przez Gdański Archipelag Kultury impreza integruje uczestników, zapewnia ciekawy kilkugodzinny pobyt na świeżym powietrzu i przy okazji przypomina o przyrodniczym bogactwie sobieszewskiej dzielnicy.

Karnawał Latawców na sobieszewskiej plaży

Według chińskiego kalendarza w 2024 roku przypada rok smoka, nieprzypadkowo więc tegoroczna edycja Karnawału Latawców odbędzie się pod hasłem „Moc Ognistego Smoka”. Na uczestników czeka wiele ciekawych atrakcji, ich krótkie opisy zamieszczamy nieco niżej.

W trakcie imprezy odbędą się między innymi warsztaty budowy latawców oraz spotkania z osobami związanymi z chińską kulturą.

Program 8. Karnawału Latawców „Moc Ognistego Smoka”:

Strefa Zen, a w niej: strefa relaksacyjna, rozmowa o chińskiej herbacie połączona z degustacją, którą poprowadzoną przedstawiciele Instytutu Konfucjusza Uniwersytetu Gdańskiego.

Strefa Ognia, a w niej: trening tradycyjnych chińskich sztuk walki z Trójmiejską Szkoła Taichi Kungfu, warsztaty latawcowe z Fundacją Strefa Mocy, warsztaty ceramiczne z Weroniką Wróbel, warsztaty tworzenia squishy z Joanną Stachowiak, warsztaty z tworzenia kapeluszy inspirowanych Dalekim Wschodem z Małgorzatą Zielińską i LOLA (Joanną Lange).

Strefa Konfucjusza, a w niej: malowanie masek chińskich z Agatą Żukiewicz, spotkanie przyrodnicze z Przyrodniczym Story oraz profesjonalny pokaz medycznej akupunktury.

Strefa główna 8. Karnawału Latawców, a w niej: quiz wiedzy historyczno-przyrodniczej, pokaz i występ muzyczny „Taniec Smoka” oraz defilada smoka autorstwa Agaty Żukiewicz.

Kulminacją karnawału będzie konkurs na najciekawszy własnoręcznie wykonany latawiec nawiązujący do tematu festiwalu. Do wygrania całkiem przyzwoite nagrody pieniężne.

Kilka ciekawostek o latawcach

Latawce kojarzą się z czasami dziecięcej beztroski, w którą wpisywało się wypuszczanie w niebo, często naprędce skleconych, kolorowych płacht papieru przytrzymywanych na prowizorycznym sznurku.

Latawce to nie tylko dziecięce igraszki, sposobów ich poważnego wykorzystania nie brakowało i kto wie – może właśnie tego rodzaju próby zwróciły uwagę ludzi na to, co wysoko i wydawałoby się nieosiągalne.

Zobacz też – Jak okulary do komputera mogą poprawić komfort Twoich oczu podczas pracy?

Za ojczyznę latawców uznawane są Chiny, gdzie latawce odgrywały ważną rolę już kilka stuleci przed nastaniem obecnej ery. W rozległym Państwie Środka latawce pełniły funkcje sygnalizacyjne, były też używane w działaniach wojennych. Z niepokojącymi kształtami i jaskrawym ubarwieniem mogły wrogich żołnierzy przestraszyć i odebrać chęć do dalszej walki. O takim zastosowaniu latawców przekonali się polscy rycerze, którzy na polach Legnicy zostali rozgromieni przez ruchliwe i zdyscyplinowane wojska mongolskie.

Latawce odgrywały wielką rolę w kulturze krajów Dalekiego Wschodu. Nie brakowało też zakazów. Władcy Tajlandii zajmując się latawcami zaniedbywali sprawy państwowe, dlatego za sprawą edyktu ich puszczanie było w królewskim pałacu surowo zabronione.

Za sprawą kontaktów morskich i kupieckich latawce dotarły do Europy w XIV wieku. Kilka stuleci później ich wcale niemałym potencjałem zainteresowali się naukowcy. Na przykład amerykański pionier Benjamin Franklin eksperymentując z latawcami otworzył drogę do wynalezienia piorunochronu. W 1760 roku latawiec został po raz pierwszy wykorzystany w ratownictwie morskim. Latawce odegrały też doniosłą rolę w rozwoju meteorologii oraz archeologii lotniczej. I na koniec rekordowa ciekawostka – w 1979 roku z wykorzystaniem latawca wyniesiono aparaturę pomiarową na wysokość prawie 10 tysięcy metrów!

Skarby sobieszewskiej przyrody

Karnawał Latawców będzie trwać trzy godziny, zatem tego dnia można też odkryć inne walory Wyspy Sobieszewskiej, zwłaszcza skarby tutejszej przyrody.

Wyspa Sobieszewska ostatecznie powstała pod koniec XIX wieku wskutek zmian w ukształtowaniu ujścia Wisły. Ten unikatowy styk wiślanej i bałtyckiej przyrody jest wyjątkowo ciekawy i obfituje w miejsca o wielkiej wartości przyrodniczej. Warto zobaczyć tutejsze plaże, które są wyjątkowo szerokie, pozbawione tłoku i zdecydowanie bardziej ciche w porównaniu z plażami położnymi bliżej gdańskiego centrum.

Z pewnością warto odwiedzić rezerwat przyrody „Ptasi Raj”, w którym zobaczyć można urokliwe przybrzeżne jeziora, szeroko rozlane koryto Wisły Śmiałej oraz kamienną groblę – zaskakującą konstrukcję hydrotechniczną z końca XIX wieku.
Natomiast przy drugim krańcu Wyspy Sobieszewskiej znajduje się rezerwat przyrody „Mewia Łacha”, który od dobrych kilkunastu lat stanowi ulubione miejsce odpoczynku fok szarych.

O skarbach sobieszewskiej przyrody ciekawie opowiada wystawa dostępna w Zbiorniku Wody „Kazimierz”, działająca w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Zatem Karnawał Latawców może ponieść do kolejnych, ciekawych odkryć i przygód.

INFORMACJE
8. Karnawał Latawców;
Gdańsk-Sobieszewo, wejście na plażę nr 16;
2 czerwca 2024 r., godz. 12.00-15.00.
Wstęp wolny.