Zabytki

Zameczek Mormonów

InfoGdansk
21 grudnia, 2016
Zameczek Mormonów przy ul. Kwietnej 23 w Gdańsku-Oliwie
Zdjęcie: Zameczek Mormonów przy ul. Kwietnej 23 w Gdańsku-Oliwie

Ten ciekawy budynek zbudowany został w 1874 roku, w bryle obiektu wpływy eklektyczne z elementami angielskiego gotyku. Wcześniej w tym miejscu działał młyn XI, ale u schyłku XIX stulecia przestarzały zakład przynosił straty i został rozebrany.

Zameczek Mormonów w Dolinie Radości

Nowy budynek określano jako Mormonenschloss, rzeczywiście willa przypomina niewielki zameczek, ale odwołanie do mormonów nie jest historycznie uzasadnione. Budynek służył początkowo jako pensjonat dla dziewcząt, być może jakiś obdarzony wyobraźnią mieszkaniec Gdańska uciekł myślami w stronę charakterystycznego dla dawnych mormonów wielożeństwa…

W zachowanym zabytku ciekawie prezentuje się trzykondygnacyjna wieża. W pobliżu dwa gospodarczo-mieszkalne budynki z przełomu XVIII i XIX wieku.

Zobacz też – Najlepsze polskie marki producentów odzieży streetwear

W pobliżu zabytku malownicza Dolina Radości z owianym legendą Diabelskim Kamieniem. Ciekawe też dawne dwory, nawiązujące do dawnej świetności tej okolicy. Nieco dalej, już na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, pozostałości przedwojennej skoczni narciarskiej z pomnikiem upamiętniającym śmierć niemieckiego skoczka.