Przyroda

Diabelski Kamień w Dolinie Radości

InfoGdansk
24 sierpnia, 2018
Diabelski Kamień w Dolinie Radości
Zdjęcie: Diabelski Kamień w Dolinie Radości

Na zboczu Czarciej Góry zobaczyć można głaz narzutowy, którego ogrom zaskakuje nawet najbardziej wytrawnych turystów. Kamień został kilkanaście tysięcy lat temu przywleczony przez skandynawski lądolód.

Głaz nie sprostał działaniu erozyjnych czynników i rozpadł się na trzy części. Obwód największej wynosi 12,3 metra, mniejszej “tylko” 8 metrów, kolejny fragment kamienia jest zagłębiony w ziemi. Kamień został uznany za pomnik przyrody, na liście tych cennych przyrodniczo okazów figuruje pod nr 133.

Legenda o Diabelskim Kamieniu

Ludność kaszubska dopisała inne historie i wyjaśnienia. Według najbardziej popularnej opowieści przy wielkim głazie ubogi chłop uległ namowom purtka (kaszubskiej odmiany diabła), który obiecując bogactwo nakłonił wieśniaka do podpisania cyrografu i późniejszego oddania duszy. Po dziesięciu latach przyszedł czas na spotkanie przy kamieniu i  wypełnienie przyrzeczonej umowy. Przebiegły Kaszub zaproponował grę w karty ze stawką duszy jego małżonki lub anulowania cyrografu. Diabeł rozgrywkę przegrał i rozwścieczony rozbił głaz na dwie części.

Zobacz też – Radar opadów śniegu czyli narzędzie do obserwacji gdzie pada śnieg

Inna legenda opowiada o purtku, który opisywanym głazem zamierzał zniszczyć oliwskie opactwo. Przestraszony niespodziewaną interwencją anioła porzucił kamień w gęstwinie oliwskich lasów. Baśniowych wyjaśnień sporo, rzeczywiście wielkość głazu działała na wyobraźnię i inspirowała ludowych gawędziarzy.

Zobacz też – Wyprawka dla psa w sklepie zoologicznym. Co warto kupić?

Pobliską Drogą Węglową dojść można do żółtego szlaku, dalsza trasa prowadzi na szczyt Wzniesienia Marii, tam kolejna kamienna niespodzianka – głaz do złudzenia przypominający ludzką twarz. Jego lokalizacja nie jest taka oczywista, ale uważni turyści z zadaniem odnalezienia “kamiennej twarzy” powinni sobie poradzić.

Przyrodnicze skarby Doliny Radości

Wyprawę do Diabelskiego Kamienia warto połączyć ze zwiedzaniem Doliny Radości, w której atrakcji historycznych i przyrodniczych nie brakuje. Zabytkowa kuźnia wodna to niezwykły zabytek techniki, Dwór Schwabego przypomina o upodobaniach dawnego patrycjatu, ciekawym nawiązaniem sportowym są pozostałości przedwojennej skoczni narciarskiej!