Rozmaitości

Zakup mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

InfoGdansk
3 czerwca, 2022

Wiele osób pragnących stać się właścicielami mieszkania staje przed dylematem wiążącym się z podjęciem decyzji o tym, czy dokonać zakupu mieszkania na rynku pierwotnym czy też wtórnym. Pierwszy z wyborów współcześnie cieszy się większą popularnością – zwłaszcza w większych miastach. Kupujący często zadają sobie pytanie na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera w Gdańsku.

Kim jest deweloper

Rozważając kwestie tego, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku pierwotnym – od dewelopera, warto najpierw zdefiniować pojęcie dewelopera. Deweloper jest inwestorem, którego zadaniem jest budowanie nieruchomości. Pojęcie to zostało zdefiniowane w tak zwanej „ustawie deweloperskiej”, czyli ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Zgodnie z ustawą deweloperem nazywa się podmiot, który zawierając z klientem umowę deweloperską zobowiązuje się do utworzenia prawa własności lokalu mieszkalnego czy też domu jednorodzinnego i na przeniesienie tych praw na nabywcę nieruchomości. Deweloperzy mogą jednakże inwestować także w inne obiekty takie jak na przykład nieruchomości przemysłowe, nieruchomości handlowe, biurowce. Deweloperzy najpierw nabywają grunt, co jest zadaniem szczególnie trudnym dla dewelopera z Gdańska, gdyż na rynku tym panuje duża konkurencja.

Co trzeba wiedzieć o deweloperze

Pytanie, które zadaje sobie większość kupujących mieszkanie związane jest z tym czy wybrany przez nas deweloper spełni zadanie zgodnie z wytycznymi zawartymi w umowie deweloperskiej. Zanim jednak podpiszemy taką umowę, warto sprawdzić dewelopera. Pierwszym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę jest doświadczenie działalności w branży dewelopera oraz zrealizowane przez niego inwestycje. Wiele osób wstrzymuje się od zakupu mieszkania od dewelopera, który dopiero rozpoczyna budowanie i sprzedaż nieruchomości, gdyż uznają go za mało wiarygodnego. Dokonanie dokładnej analizy dewelopera znacząco zmniejsza ryzyko stania się ofiarą wyłudzenia lub pomaga ocenić czy inwestor będzie w stanie zrealizować inwestycję.  Niektórzy deweloperzy, na przykład deweloper z Gdańska, oferuje usunięcie ewentualnych usterek na własny koszt, zgodnie z podpisaną umową.  Dla wielu potencjalnych kupujących istotny jest także termin realizacji inwestycji – chcą, by budynek został wybudowany najszybciej jak to możliwe by móc w nim zamieszkać lub go wynająć.

Jeżeli szukasz mieszkania w Gdańsku i okolicach, to koniecznie zapoznaj się z ofertą dewelopera Activa na stronie Activa.pl

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem

Podstawą nabycia mieszkania lub innej nieruchomości powinna być umowa deweloperska, która określa prawa i obowiązki dewelopera wobec klientów. Niezwykle istotne jest dokładne przeanalizowanie tej umowy przed podpisaniem przez strony. Deweloper musi sporządzić prospekt informacyjny (jeszcze przed zawarciem umowy). Zadanie to musi zostać zrealizowane w momencie, w którym deweloper podaje do wiadomości publicznej informacje związaną z rozpoczęciem procesu sprzedaży mieszkania. Potencjalny kupujący może zażądać wówczas, aby dostarczono mu prospekt i załączniki do niego. Deweloper musi zapewnić nabywcy jeden ze środków ochrony, wśród których należy wyróżnić zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy oraz gwarancję ubezpieczeniową, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy oraz gwarancję bankową. Zarówno dla kupującego jak i sprzedającego (dewelopera) istotne są także warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej i w tej kwestii umowy deweloperskie mogą być zróżnicowane.