Przyroda

Park im. Romualda Traugutta

InfoGdansk
22 grudnia, 2021
Zdjęcie: Park im. Romualda Traugutta.

Nazwa tego ciekawego obszaru parkowego nawiązuje do patrona pobliskiej ulicy, która do 1945 roku funkcjonowała pod nazwą St. Michaelisweg.

Park im. Romualda Traugutta pod względem kompozycyjnym jest jednym z najciekawszych gdańskich obszarów parkowych. Jego przestrzeń jest zakreślona przebiegiem wspomnianej wyżej ulicy oraz stadionem miejskim od południowej strony.

Od Gaju Urnowego do parku miejskiego

Park powstał w latach 70-tych ubiegłego stulecia na terenie zlikwidowanego urnowego cmentarza wielowyznaniowego. Nekropolia działała od 1914 roku, określana jako Urnenhain (Gaj Urnowy) była powiązana z pobliską kaplicą krematoryjną. W tym przebudowanym i ciekawym zespole architektonicznym działa cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja.

Do czasów obecnych zachował się bardzo ciekawy układ kompozycyjny dawnej nekropolii miejskiej. O kompozycyjnej unikatowości parkowego obszaru decyduje przede wszystkim zachowany układ tarasowy ze schodkami łączącymi poszczególne poziomy.

Szczególnie efektownie prezentuje się główna aleja lipowa prowadząca od strony ulicy Smoluchowskiego (dawniej Feldstraße) w stronę dawnej krematoryjnej kaplicy.

Wzdłuż alejek spacerowych rosną lipy i stare brzozy, a w pobliżu głównego ciągu komunikacyjnego zobaczyć można piękny okaz buka czerwonego.

Ciekawe otoczenie Parku im. Romualda Traugutta

Wizytę w opisywanym parku warto połączyć z dłuższym zwiedzaniem okolicy, bo ciekawych miejsc i historycznych wątków rzeczywiście nie brakuje.

Przylegająca do parku cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja działa od lat 50-tych ubiegłego stulecia. Tradycje gdańskich świątyń cerkiewnych sięgają XVIII wieku, a w złożonej historii miasta wschodnich, zazwyczaj rosyjskich, wątków nie brakowało. Nawiązania do tych historii można między innymi znaleźć w przestrzeni zabytkowego Cmentarza Garnizonowego.

Nieco dalej znajduje się stadion sportowy, który jako tak zwany Jahnkampfbahn powstał w czasach Wolnego Miasta Gdańska, kilka lat później jego patronem został zbrodniarz gauleiter Abert Forster. Po II wojnie światowej obiekt służył gdańskiej Lechii, a jednym z najsłynniejszych rozegranych tu meczów piłkarskich był pucharowy pojedynek biało-zielonych z naszpikowaną gwiazdami ekipą Juventusu.

Z Parku im. Romualda Traugutta przejść też można w obszar tak zwanej Góry Szubienicznej (dawna nazwa Galgenberg), na szczycie której jeszcze w I połowie XIX wieku odbywały się miejskie egzekucje. W tym miejscu znajduje się tak zwany Park Nostalgiczny, w którego nastrojowej przestrzeni zobaczyć można pozostałości dawnego cmentarza urnowego.

Dosłownie kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się ciekawy zabytek miejskiej techniki – Zbiornik Wody „Stary Sobieski” działający w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Galeria Park im. Romualda Traugutta w Gdańsku - fotografie