Ciekawa wystawa w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk opowiada o ważnych wątkach historii nadmotławskiego miasta. Powstanie tej biblioteki związane jest z… morską katastrofą, bo w sierpniu 1591 roku przy wejściu do gdańskiego portu zatonął statek z Janem Bernardem Bonifacio na pokładzie. Sędziwego markiza w ostatniej chwili uratowano, ocalono też większą część jego bezcennego księgozbioru – późniejszego zaczątku gdańskiej biblioteki…
Morskie wątki lokalnej historii w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk
Na wystawie przedstawienie wątków dotyczących markiza Bonifacio, ludzi morza, statków czy też znaków nawigacyjnych. Każdy z tych tematów został ciekawie zobrazowany starymi drukami, wydawnictwami z XIX wieku, mapami, grafikami i fotografiami.
Nie brakuje prawdziwych unikatów. Za takie uznać trzeba pięć tomów z księgozbioru wspomnianego wyżej markiza, na starych księgach nadal widać zacieki po morskiej wodzie! Kolejnym rarytasem pierwszy atlas morski “Dess Spiegel der Seefart, von Navigation des Occidentischen Meers oder der Westseen” wydany w Amsterdamie w 1589 roku czy też „Cosmographia…” Petera Appiana – podręcznik do nawigacji z ruchomymi i papierowymi modelami przyrządów.
Wystawa nie zostawia żadnych wątpliwości – morskie sąsiedztwo wywarło wielki wpływ na rozwój gdańskiej nauki i kultury. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk oraz Narodowego Muzeum Morskiego.
Wystawa „Morskie Opowieści”;
Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk;
ul. Wałowa 15, 80-858 Gdańsk;
Wystawa do 18 czerwca 2018.