Niedaleko

Jezioro Bielkowskie

InfoGdansk
20 grudnia, 2022
Zdjęcie: Jezioro Bielkowskie w okolicy Kolbud.

Położone w pobliżu Kolbud jezioro jest w rzeczywistości zbiornikiem retencyjnym, zbudowanym jako energetyczny rezerwuar pobliskiej elektrowni wodnej. Zbiornik zasila Radunia, która jako jedna z najbardziej pracowitych polskich rzek „obsługuje” aż dziewięć tego rodzaju produkcyjnych zakładów.

Jezioro Bielkowskie obfituje też w ciekawe walory przyrodnicze i rekreacyjne, ich opis przedstawiamy poniżej.

Jezioro Bielkowskie – inaczej Bielkowski Zbiornik Wodny

Opisywany zbiornik powstał w 1925 roku, z powierzchnią 54 hektarów stanowi rezerwuar energetyczny i retencyjny o pojemności 1,6 mln m³.

Akwen przylega do Kolbud i z tej przyczyny w odniesieniu do sztucznego jeziora używana jest również nazwa Zbiornik Kolbudy II. Nazewniczych określeń nie koniec, bo funkcjonuje też nazwa Bielkowski Zbiornik Wodny, przypominająca o pobliskim Bielkowie.

Wspomniana elektrownia wodna powstała w latach 1923-1925, z wału otaczającego kanał po wschodniej stronie zbiornika wyraźnie widać cylindryczną komorę kompensacyjną tego energetycznego zakładu.

Rekreacja nad Jeziorem Bielkowskim

Spokojne wody Jeziora Bielkowskiego chwalą wędkarze, którzy nad zbiornik chętnie przyjeżdżają z Trójmiasta i jego okolic. Nawet mniej doświadczeni mogą pokusić się o połów dorodnych leszczy. Jezioro dobrze nadaje się do wędkowania metodą gruntową, trudniej natomiast o dobre miejsce do wędkowania spławikowego.

Jezioro Bielkowskie przyciąga walorami rekreacyjnymi, głównie dzięki działalności Gminnej Przystani Żeglarskiej w Kolbudach. W placówce wypożyczyć można kajaki, rowery wodne i żaglówki Omega w wersji turystycznej oraz regatowej. Wspomniana placówka oferuje szczególnie korzystne ceny wypożyczenia posiadaczom Karty Mieszkańca Gminy Kolbudy.

W pobliżu działa też chętnie uczęszczane kąpielisko z gastronomicznym zapleczem.

Zobacz też – Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta?

Warto też Jezioro Bielkowskie obejść dookoła. Długość trasy wynosi około 4 km, a walorów krajobrazowych w trakcie takiej wyprawy z pewnością nie zabraknie. Zbiornik łączy się z mniejszym jeziorkiem potocznie określanym mianem „Błotka”. Kilka lat temu pobliska błotnista droga gruntowa została zastąpiona wygodnym ciągiem rowerowo-spacerowym, który jest bardzo chętnie uczęszczany przez miłośników rekreacji na świeżym powietrzu.

W pobliżu Jeziora Bielkowskiego znajdują się też inne warte uwagi zbiorniki wodne. Warto wybrać się nad Jezioro Straszyńskie, które również można obejść dookoła. W odległości ok 11 km w kierunku północnym znajduje się Jezioro Otomińskie, z którym związana jest jedna z najciekawszych pomorskich legend.

Zobacz więcej – Legenda o Odminie i rycerzu Otominie

Ciekawe jest również Jezioro Łapińskie Nowe, w pobliżu którego znajduje się Stara Papiernia – zabytkowy zakład produkcyjny z końca XIX stulecia. Przy tym akwenie działa jedna z najciekawszych raduńskich elektrowni wodnych. Zatem interesujących jezior w tej okolicy prawdziwy dostatek.

Przy Jeziorze Bielkowskim prowadzi zielony szlak pieszy PTTK, który łączy Sopot z kociewskimi Skarszewami.

Galeria Jezioro Bielkowskie - forografie