Impreza już się odbyła

Imprezy

Wykład „Zmodernizowany klasycyzm kompleksu wojskowego na Oksywiu i gmachu Banku Polskiego w Gdyni”

InfoGdansk
19 grudnia, 2020

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników architektury, a w szczególności studentów kierunków historyczno-artystycznych, na cykl wykładów „Perły”, który ukaże gdyńską architekturę z tej drugiej, niemodernistycznej strony. Istotą warsztatów będzie poznanie drogi, która doprowadziła do wykształcenia się modernizmu w Gdyni oraz drogi, którą architektura gdyńska przebywa od czasów powojennych do dziś.

Styczniowy wykład poprowadzi Hubert Bilewicz, będący historykiem sztuki i nauczycielem akademickim. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo architekturą i designem XX wieku oraz sztuką nowoczesną.

Tradycja architektury porządkowej w XX stuleciu bynajmniej nie zanikła. Zmodernizowane formy historyczne z dominacją klasycyzmu stały się domeną zwłaszcza architektury związanej z władzą, instytucjami państwowymi, obszarem wojskowości, bankowością. Dwie gdyńskie realizacje z drugiej połowy lat 20. ukazują surowe i uproszczone, choć zarazem eleganckie w swej monumentalności formy przenikającego się wzajemnie tzw. klasycyzmu akademickiego, zmodernizowanego klasycyzmu oraz modernizmu.

Uwaga! Konieczne wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa, link do rejestracji poniżej.
https://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/perly-zmodernizowany-klasycyzm-kompleksu-wojskowego-na-oksywiu-i-gmachu-banku-polskiego-w-gdyni/

INFORMACJE
Wykład „Zmodernizowany klasycyzm kompleksu wojskowego na Oksywiu i gmachu Banku Polskiego w Gdyni”;
Muzeum Miasta Gdyni;
ul. Zawiszy Czarnego 1, 81-374 Gdynia;
Wykład w dniu 14 stycznia 2021 r., godz. 17.00.