Impreza już się odbyła

Imprezy

Kamienna Góra. Wykład w Muzeum Miasta Gdyni

InfoGdansk
12 lutego, 2020
Zdjęcie: Dawna Gdynia. Widok z Kamiennej Góry.

Kolejne gdyńskie „Spotkanie z historią” dotyczyć będzie Kamiennej Góry i tradycyjnie odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni, zlokalizowanym zresztą na obszarze tej niewielkiej dzielnicy. Cykl spotkań poszerza formułę wystawy „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego” i służy też promocji lokalnej historii i kultury.

Na terenie obecnej Kamiennej Góry znajdował się klasztorny folwark

Kamienna Góra to najmniejsza gdyńska dzielnica, jej powierzchnia wynosi zaledwie 0,65 km². Położona na wzgórzu morenowym o takiej samej nazwie zadziwia nagromadzeniem ciekawych obiektów, urbanistyczną harmonią i walorami widokowymi. Z kulminacji wzniesienia (52 m n.p.m.) podziwiać można rozległą panoramę Zatoki Puckiej z wyraźnie zarysowaną wstęgą Półwyspu Helskiego. Z drugiej strony doskonale widać gąszcz miejskiej i portowo-stoczniowej zabudowy.

Historia tej okolicy sięga czasów średniowiecza, w XV stuleciu na opisywanym obszarze działał folwark klasztorny kartuzów, po 1772 roku przejęty przez administrację pruską.
W 1806 roku wspomniany majątek nabył generał von Kaufberg i to jemu zawdzięczamy wprowadzenie nazwy Steinberg, która w przetłumaczonym brzmieniu funkcjonuje do czasów obecnych.

Kurort z Kamiennej Góry

W 1920 roku folwarczne obszary kupił warszawski bankier Ryszard Gałczyński. Jego zamiarem była organizacja konkurencyjnego wobec pobliskiego Sopotu obszaru wypoczynkowego.

Powołana przez niego spółka działała pod nazwą „Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich” i rzeczywiście jej staraniem wyrastały kolejne wille, dworki i rezydencje. Na potrzeby spółki działały tartak, cegielnia, kuźnia, betoniarnia i stolarnia. Jeden z dworków nabył Wacław Sieroszewski – znakomity literat, ponadto syberyjski etnograf i zesłaniec, podróżnik i działacz niepodległościowy.

Kurortowy i wielce przemyślany układ Kamiennej Góry był dziełem prof. Tadeusza Zielińskiego z Warszawy.

W przestrzeni tej gdyńskiej dzielnicy planowano też budowę monumentalnej Katedry Morskiej, ale tego śmiałego zamierzenia nie zrealizowano.

Z pewnością będzie o czym opowiadać, wykład poprowadzi pani Agnieszka Drączkowska – historyczka sztuki oraz wieloletnia mieszkanka opisanej dzielnicy.

INFORMACJE
Spotkania z historią: Kamienna Góra – wykład;
Muzeum Miasta Gdyni;
Zawiszy Czarnego 1, 81-374 Gdynia;
Piątek, 21 lutego 2020 o 17:30 – 19:00