Niedaleko

Rezerwat przyrody „Babnica”

InfoGdansk
28 kwietnia, 2023
Zdjęcie: Rezerwat przyrody "Babnica".

Rezerwat przyrody 'Babnica” został powołany w 1996 roku, początkowo jego powierzchnia obejmowała zaledwie 2 hektary. Dwie dekady później (2007 rok) chroniony obszar został powiększony i obecnie obejmuje 56 hektarów wyjątkowo cennego lasu bukowo-dębowego z wartymi uwagi walorami przyrodniczymi.

Porosty w rezerwacie „Babnica”

Rezerwat przyrody „Babnica” znajduje się w odległości około 1 km na północny-zachód od Białogóry. Chroniony obszar leży w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który został utworzony w 1978 roku jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce.

Obszar rezerwatu „Babnica” obejmuje wielką paraboliczną wydmę porośniętą starym lasem bukowo-dębowym. U jej podnóża znajdują się bagniska i torfowiska z występującą rosiczką, czyli rośliną owadożerną podlegającą ścisłej ochronie gatunkowej.

Zobacz też – Fotograf ślubny w Gdańsku

O przyrodniczym bogactwie tego rezerwatu stanowią porosty, na obszarze „Babnicy” ustalono aż 79 gatunków, z czego ponad połowa figuruje na „Czerwonej liście porostów ginących i zagrożonych„. W rezerwacie występuje na przykład granicznik płucnik i brodaczka kępkowa.

Ze względu na ubogie i mało zróżnicowane podłoże w rezerwacie „Babnica” występuje stosunkowo niewiele roślinności naczyniowej. Z ciekawych gatunków wymienić można kruszynę pospolitą, turzycę piaskową, bagno zwyczajne i paprotkę zwyczajną. Natomiast stare buki z dziuplami służą jako lęgowiska wielu gatunków ptaków.

Rezerwat przyrody „Babnica” – ciekawe miejsca w okolicy

W pobliżu opisywanego rezerwatu prowadzi ścieżka dla ruchu pieszego, rowerowego oraz do jazdy konnej.
W okolicy „Babnicy” znajdują się też inne obszary o cennych walorach przyrodniczych. Takim miejscem jest przede wszystkim rozległa Wydma Lubiatowska, której kulminacja sięga poziomu aż 35 metrów n.p.m. W tym rozległym przyrodniczym obszarze znajdują się ciekawe trasy spacerowe, dwie platformy widokowe i malownicze rozlewiska z wydmową przyrodą w tle.

Warto też odwiedzić pobliski rezerwat przyrody „Białogóra”, w którym chronione są cenne przyrodniczo obszary wydmowe i nie mniej ciekawe międzywydmowe zagłębienia.