Rozmaitości

Wybór kompresora- tymi czynnikami warto kierować się przy zakupie

InfoGdansk
28 lipca, 2022

Kompresory to urządzenia, które najczęściej kojarzymy z pompowaniem opon samochodowych. Okazuje się jednak, że tego typu sprzęt ma także szereg innych zastosowań. Bez kompresora nie obejdzie się żaden profesjonalny warsztat. Z kolei wyposażając prywatny garaż w takie właśnie urządzenie możemy wyraźnie usprawnić i ułatwić sobie wiele warsztatowych, czy domowych czynności. Kiedy zaopatrzyć się w kompresor? I co warto wiedzieć na temat tego typu sprzętu?

Jak definiujemy kompresory?

Podobnie, jak agregat prądotwórczy (wysokiej jakości sprzęt tego typu znaleźć można na stronie https://seger.pl/generatory-pradu), który wesprze nas w chwili przerwy w dostawie prądu (i zapobiegnie kłopotom lub realnej stracie firmy, czy gospodarstwa), tak i kompresor powinien stanowić element podstawowego wyposażenia. Zarówno tego, które kompletujemy na prywatny użytek, jak i prowadząc np. profesjonalny warsztat. Otóż kompresory stanowią jeden z trzech rodzajów sprężarek i służą do uzyskania powietrza pod dużym ciśnieniem (standardowo zakres ciśnienia wynosi tutaj od 6 do 10 barów). Urządzenia tego typu najpierw zasysają powietrze, a następnie podwyższają jego ciśnienie do pożądanych parametrów. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie wielu zadań lub po prostu poprawa efektywności naszego działania, niezależnie od tego, czy wykorzystujemy kompresor w garażu, czy w zakładzie przemysłowym.

Wbrew powszechnym przekonaniom, kompresory znajdują wiele zastosowań, nie tylko we wspomnianym już przemyśle, czy podczas pompowania kół samochodowych, ale także w warsztatach, szpitalach, czy gabinetach stomatologicznych, bądź kosmetycznych.

Praca ogrodowe i domowe z użyciem kompresora

Kiedy warto zaopatrzyć się w dobry kompresor? Przede wszystkim w sytuacji, gdy chcemy wygodnie i bezproblemowo dopompować opony samochodowe, a także opony rowerowe, zwłaszcza te wymagające wysokiego ciśnienia. Kompresor przyda się także w nadmuchiwaniu basenów ogrodowych, piłek, czy dużych materacy. Dodatkowo urządzenie będzie pomocne w pracach porządkowych, np. w czyszczeniu mebli ogrodowych, kosiarek, narzędzi i sprzętu ogrodowego, z którego będziemy chcieli precyzyjnie wydmuchać śmieci, pył, czy pozostałości trawy.

Kompresory możemy wykorzystać również do zasilania narzędzi pneumatycznych, pistoletów do malowania ciśnieniowego. Te z kolei sprawdzą się np. w sytuacji, gdy zechcemy pomalować lub odświeżyć płot. Kompresor warto z pewnością zabrać ze sobą w podróż lub na łódkę. W takim przypadku zdają egzamin kompaktowe kompresory mobilne.

Najważniejsze cechy kompresora

W prostych, lekkich zadaniach domowych sprawdzi się z pewnością kompresor bezolejowy, czyli bezobsługowy sprzęt o z reguły mniejszych rozmiarach i mniejszej wadze, niż kompresor olejowy. Ten z kolei będzie propozycją dla wszystkich majsterkowiczów i osób lubiących „pogrzebać” w samochodzie, czy też zapalonych entuzjastów pielęgnacji ogrodu. Jeśli chcemy częściej i intensywniej wykorzystywać kompresor, polecanym rozwiązaniem będzie właśnie opcja olejowa (sprzęt wydajniejszy, ale wymagający smarowania pompy olejem). Łatwiejszy transport i przechowywanie sprzętu zapewni nam natomiast kompresor bezolejowy (mniejszy i lżejszy, choć trzeba podkreślić, że cięższy sprzęt olejowy wyposażony jest często w stabilne, gumowe koła i uchwyt do przemieszczania).

Wybierając kompresor do użytku domowego warto zwrócić uwagę na zbiornik powietrza. Jeśli będzie odpowiednio duży zapewni nam możliwość dłuższej pracy przy jednoczesnym zachowaniu pożądanego ciśnienia. 

Profesjonalny kompresor- jak go dobrać?

W mniejszych przedsiębiorstwach i warsztatach kompresory służą m.in. do zasilania narzędzi pneumatycznych, w tym wkrętarek, przecinaków, gwoździarek, czy pistoletów do przedmuchiwania. W takim zastosowaniu egzamin zdają urządzenia tłokowe, najczęściej wybierane przez serwisy ogumienia, warsztaty samochodowe oraz lakiernicze. Z kolei kompresory śrubowe znajdziemy w mniejszych zakładach produkcyjnych, gdzie zapewniają one m.in. ciągłą pracę linii produkcyjnych.