Rozmaitości

Jak rozpoznać uszkodzoną turbosprężarkę?

InfoGdansk
19 maja, 2022

Turbosprężarki to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach, takich jak wysokie temperatury czy wysoka prędkość. Wszelkie nieprawidłowości mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji i zwiększyć ryzyko awarii. Zastanawiasz się, jak rozpoznać uszkodzoną turbosprężarkę? Czytaj dalej, a dowiesz się, jakich objawów nie możesz lekceważyć.

Czym jest turbosprężarka?

Turbosprężarka to element silnika, który zwiększa moc i poprawia jego elastyczność. Dodatkowymi zaletami jej zastosowania jest mniejsza emisja zanieczyszczeń do środowiska i wolniejsze zużycie paliwa. Urządzenie składa się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Turbo wykorzystuje spaliny, które napędzają części sprężające powietrze wlatujące do maszyny.

Jak rozpoznać niesprawną turbosprężarkę?

Niewłaściwe użytkowanie i stosowanie olejów niskiej jakości może przyczynić się do  awarii urządzenia. Zobacz, jak rozpoznać uszkodzoną turbosprężarkę.

1. Niebieski dym z rury wydechowej

Może świadczyć o wycieku oleju do komory spalania. Towarzyszy temu charakterystyczny zapach spalenizny. Innym powodem może być zużycie uszczelniaczy zaworowych i wyciek płynu do cylindrów.

2. Charakterystyczne odgłosy

Pod maską możesz usłyszeć charakterystyczny dźwięk. Przypomina on odgłosy, jakie można uzyskać przy ocieraniu o siebie metalowych przedmiotów. Najczęściej pojawia się w momencie przyspieszania. Ponadto nasila się przy obciążeniu jednostki napędowej.

3. Wyciek oleju z turbiny

W przypadku wycieku oleju można zauważyć, że coraz więcej płynu przedostaje się do układu wydechowego. Może on doprowadzić do zatarcia turbosprężarki.

Gdzie szukać części do turbosprężarek?

Aby naprawić uszkodzoną turbosprężarkę, należy zaopatrzyć się w nowe części zamienne. Niezwykle istotne jest, by elementy pochodziły od renomowanych i sprawdzonych firm. Wysokiej jakości zamienniki, które dostępne są między innymi w sklepie https://jmturbo.pl/, sprawią, że turbo wróci do pełnej sprawności.