Rozmaitości

Siłowniki pneumatyczne – szerokie spektrum zastosowania w branży wydobywczej

InfoGdansk
14 lipca, 2022

Branża wydobywcza uznawana jest za branżę niezwykle wymagającą. Jednocześnie trzeba w niej wprowadzić unowocześnienia. Dzięki takiej modernizacji można w znaczący sposób przyspieszyć pracę, ale też osiągnąć większe zyski. Warto tutaj wykorzystać układy pneumatyczne, a dokładnie siłowniki pneumatyczne.

Czym jest siłownik pneumatyczny?

Zacznijmy od tego, że najważniejszym elementem całego osprzętu pneumatycznego jest siłownik pneumatyczny. Dzięki temu niepozornemu urządzeniu można przyspieszyć pracę i zyskać jeszcze lepsze efekty. Wszędzie tam, gdzie do wprawiania w ruch maszyn używa się tylko i wyłącznie pracy mięśni rąk ludzkich nie można osiągnąć pełnej efektywności. Jest to za to możliwe, gdy wybierze się siłownik pneumatyczny. Dzięki inżynierii pneumatycznej wprowadzicie do danej branży przemysłu nowoczesne rozwiązania. Jednocześnie koszt nie będzie wysoki. W branży wydobywczej siłownik pneumatyczny bardzo dobrze się sprawdzi, a przy tym przyspieszy pracę. Siłownik pneumatyczny jest elementem wykonawczym i najistotniejszym elementem całego układu pneumatycznego.

To on odpowiada za przetworzenie energii sprężonego powietrza na siłę. Odbywa się to w relatywnie prosty i szybki sposób. Dochodzi do przesunięcia tłoczyska wewnątrz cylindra. Trzeba wziąć pod uwagę, że na tłoczysku zamocowany jest tłok pneumatyczny, dzięki któremu przestrzeń w środku cylindra pneumatycznego zostaje podzielona na dwie komory. Do jednej z nich zostaje wpuszczone powietrze, czego konsekwencją jest przesunięcie tłoka. Na końcu dochodzi zaś do wysuwu bądź wsuwu tłoczyska. W branży wydobywczej panują trudne warunki. Z tego też powodu należy postawić na takie siłowniki pneumatyczne, które posiadają idealnie dobrane uszczelnienia. Sam materiał siłownika oraz rodzaj uszczelnień ma wpływ na pracę oraz żywotność urządzenia. Dzięki temu, że siłownik nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, jego żywotność jest długa. Nie trzeba obawiać się, że w danym procesie wydobywczym dojdzie do przestoju w pracy, co wiązałoby się z opóźnieniami, czy też zwiększałoby koszty. W wielu przypadkach nie wystarczają zwykłe uszczelnienia z poliuretanu, można natomiast zastosować uszczelnienia z kauczuku fluorowego.

Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie występuje wysoka temperatura do 150 stopni Celsjusza. Wykazują też odporność na oleje czy paliwa. W miejscach, gdzie występuje duże zapylenie należy stosować uszczelnienia z NBR z metalową wkładką, która zbiera i odprowadza brud. Warto wybrać najlepszej jakości siłownik pneumatyczny Sklep Pneumatig ma takie w swojej ofercie. Wszystkie modele są wykonane na bazie najlepszych komponentów produkowanych na terenie Unii Europejskiej. Zatem siłowniki, które oferuje ten producent siłowników pneumatycznych spełniają najbardziej restrykcyjne normy.

O czym pamiętać wybierając siłownik pneumatyczny?

Wybierając siłownik pneumatyczny warto sprawdzić czy ma on certyfikację. Dzięki standaryzacji w razie konieczności szybko i łatwo możecie znaleźć zamiennik, ale to nie wszystko, na co należy zwracać uwagę przy wyborze. Jakość sprężonego powietrza powinna być najwyższa. Najlepiej wybrać to klasy V. Jest wtedy zgodne z normą ISO 8573-1:2010. Poza jakością sprężonego powietrza oraz rodzajem uszczelnienia zwróćcie jeszcze uwagę na długość skoku. Najczęściej stosuje się siłowniki o skokach od 1000 mm do 3000 mm, przy czym tutaj zasada jest prosta, im większy skok, tym większy pobór sprężonego powietrza, co oczywiście przekłada się na koszty.

Duży skok siłownika zwiększa obciążenia mechaniczne tłoczyska i tulei prowadzącej, a przez to trzeba stosować większe średnice tłoczyska oraz dłuższe pierścienie ślizgowe. Pamiętajcie więc, że wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie jest na duży skok, ale małe zużycie powietrza, stosuje się siłowniki beztłoczyskowe. Takie oferuje także producent siłowników Pneumatig. Kolejnym ważnym elementem jest prędkość tłoka.

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje

Jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych. Największą popularnością cieszą się siłowniki dwustronnego działania. Można wybrać model w wariancie bez amortyzacji, ale też z regulowaną amortyzacją. Takie rodzaje siłowników należy dopasować do warunków pracy. Mniejsze zużycie sprężonego powietrza zapewnia siłownik pneumatyczny jednostronnego działania. W tym przypadku ruch roboczy napędzany jest sprężonym powietrzem, natomiast powrót realizowany jest dzięki sprężynie. W przemyśle mięsnym, stoczniowym czy farmacji najlepiej stosować siłownik pneumatyczny wykonany ze stali nierdzewnej.