Imprezy

„Wstanie Świt” – koncert Leszka Możdżera w Muzeum II Wojny Światowej

InfoGdansk
16 sierpnia, 2022
Zdjęcie: "Wstanie Świt" – koncert Leszka Możdżera w Muzeum II Wojny Światowej.

Za kilkanaście dni przypadnie 83. rocznica wybuchu II wojny światowej, z tej okazji w gdańskim muzeum poświęconym tej tematyce w dniu 1 września odbędzie się koncert Leszka Możdżera – światowej sławy muzyka jazzowego.

Tego dnia Muzeum II Wojny Światowej (link) będzie czynne już od godz. 7.00, a zwiedzanie muzealnych wystaw możliwe będzie po uiszczeniu symbolicznej opłaty 1 zł.

„Wstanie Świt” – koncert rocznicowy w Muzeum II Wojny Światowej

W trakcie koncertu artysta odegra dwanaście wspaniałych kompozycji z utworami autorskimi oraz inspirowanymi twórczością wielkich polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego. Wybrzmią też współczesne aranżacje na podstawie dorobku Larsa Danielssona, Krzysztofa Komedy oraz Zbigniewa Namysłowskiego.

Koncert odbędzie się w dniu 1 września 2022 roku o godz. 19.00 w w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej.

Ceny biletów: 100 zł bilet normalny, 70 zł bilet ulgowy. Możliwość zakupu online oraz w muzealnych kasach.

Leszek Możdżer – światowej sławy muzyk jazzowy

Nie ma w powyższym stwierdzeniu przesady, Leszek Możdżer jest bowiem cenionym na świecie twórcą muzyki jazzowej, rozpoznawany też po własnym znakomitym autorskim stylu.

Gry fortepianowej uczył się od 5 roku życia, aczkolwiek dopiero w klasie maturalnej wykrystalizowały się jego zainteresowania muzyką z nurtu jazzu.

Pierwszą poważną nagrodę otrzymał w 1992 roku, gdy jego talent został wyróżniony przez czytelników Jazz Junior, potem posypały się kolejne prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Wymienić między innymi można: nagrodę „Ad Astra” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”, „Paszport Polityki” oraz nagrody w plebiscytach czasopism: Jazz Forum, Jazz Juniors, Jazz Melomani i Jazzowe Oskary.

Zobacz też – Wakacje autem we Włoszech – jak się przygotować?

W 2012 roku Leszek Możdżer jako pierwszy Polak został wybrany do funkcji przewodniczącego jury międzynarodowego konkursu pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition.

Zobacz też – Recenzje muzyczne

Artysta odnosi też sukcesy w dziedzinie muzyki filmowej, gdański muzyk współpracował na przykład z Janem Kaczmarkiem przy filmie „Finding Neverland” (Marzyciel). Skomponowana muzyka została nagrodzona statuetką Oskara. Wielu nagród doczekała się skomponowana przez Leszka Możdżera muzyka do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, w którym artysta zagrał też epizodyczną rolę.

Gdański muzyk często koncertuje w trio ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz izraelskim perkusistą Zoharem Fresco.

INFORMACJE
„Wstanie Świt” – koncert Leszka Możdżera w Muzeum II Wojny Światowej;
Plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk,
Sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego;
Koncert odbędzie się 1 września 2022 r. o godz. 19.00.
https://muzeum1939.pl/koncert-leszka-mozdzera-w-83-rocznice-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-wstanie-swit/aktualnosci/5511.html