Impreza już się odbyła

Imprezy

Koncert „W hołdzie Polakom w Wolnym Mieście Gdańsku w 100-lecie utworzenia”

InfoGdansk
15 października, 2020
Zdjęcie: Koncert "W hołdzie Polakom w Wolnym Mieście Gdańsku w 100-lecie utworzenia"

W stulecie utworzenia Wolnego Miasta Gdańska wyjątkowym koncertem złożymy hołd rodakom, którzy zamieszkiwali jego obszar i pielęgnowali polskie tradycje. W najbliższą niedzielę 18 października o godzinie 16.00 w kościele Chrystusa Króla w Gdańsku odbędzie się uroczyste wykonanie „Stabat Mater” Luigi Boccheriniego. Koncert relacjonowany będzie na żywo na profilu Muzeum II Wojny Światowej na Facebooku.

Mniejszość polska w Wolnym Mieście Gdańsku

Mniejszość polska od początku istnienia Wolnego Miasta Gdańska służyła Polsce poprzez aktywną działalność na rzecz zachowania własnej tożsamości wobec niemieckiej większości. Polacy chętnie włączali się w życie polityczne, biorąc udział w wyborach do gdańskiego parlamentu, a także dbając o polskie interesy gospodarcze i handlowe. Podjęli się organizacji własnej sieci szkół oraz drużyn harcerskich, ponadto tworzyli polskie zespoły sportowe i towarzystwa kulturalne.

Ostoją dla Polaków był Kościół katolicki i polscy kapłani oraz różnego rodzaju zrzeszenia i organizacje religijne. Warto podkreślić, że aktywne działania prowadzone były przez mniejszość polską w WMG mimo niesprzyjającego lub otwarcie wrogiego nastawienia niemieckich gdańszczan.

Po wybuchu wojny polskie życie w Gdańsku było niszczone, a ślady po nim systematycznie zacierane przez Niemców. Wielu rodaków z WMG przypłaciło życiem swoje przywiązanie do polskości.

„Stabat Mater” to wielkopostna sekwencja wykonywa w Liturgii Kościoła Katolickiego w okresie wielkiego postu, opisująca ból Maryi patrzącej na śmierć Jezusa. Swój początek ma w XIII wieku, choć nie wiemy, i prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy, kto stworzył tę łacińską sekwencję. Przez wiele lat przypisywana była franciszkaninowi Jacopone da Todi, ale także Innocentemu III czy też św. Bonawenturze.

Na przestrzeni wieków powstało wiele wspaniałych kompozycji opartych na tym tekście, by wspomnieć choćby te autorstwa Giovanniego Battisty Pergolesiego, Alessandra Scarlattiego, Krzysztofa Pendereckiego oraz wyjątkowej wręcz piękności Luigiego Boccheriniego, włoskiego kompozytora okresu klasycyzmu.

Z towarzyszeniem zespołu Cappelli Gedanensis na instrumentach historycznych, pod dyrekcją koncertmistrzyni Katarzyny Kowacz, tę kompozycję zaśpiewa Agnieszka Tomaszewska, solistka Badische Staatstheater Karlsruhe i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, sopranistka od lat związana z Cappellą Gedanensis (i to właśnie z nią, jako zaledwie osiemnastolatka, rozpoczynająca swoją wielką muzyczną karierę).

INFORMACJE
Koncert w stulecie utworzenia Wolnego Miasta Gdańska;
Kościół Chrystusa Króla;
ul. Bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55, 22-100 Gdańsk;
18 października 2020, godz. 16.00.