Imprezy

Wokół książki „Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968”

InfoGdansk
9 marca, 2022

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku oraz Fundacja Kultury Zbliżenia zapraszają na premierę książki Mieczysława Abramowicza „Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968”.

Spotkanie autorskie odbędzie się 17 marca (II dzień święta Purim) o godzinie 17.00 w Nowej Synagodze przy ulicy Partyzantów 7 w Gdańsku.

Mieczysław Abramowicz – badacz dziejów społeczności żydowskiej w Gdańsku

Wspomniana publikacja stanowi rozszerzenie pracy doktorskiej. Mieczysław Abramowicz szczegółowo omawia w niej dzieje teatru żydowskiego w Gdańsku na przestrzeni XIX i XX wieku: począwszy od pierwszych występów Nathana Schwarza w 1876 roku, poprzez działalność stałego Teatru Żydowskiego w latach 30. XX wieku, aż po występy teatru Idy Kamińskiej po drugiej wojnie światowej.
Wzbogacona licznymi, dotychczas nigdzie niepublikowanymi ilustracjami książka przywołuje miejsca, w których występowali aktorzy, i przybliża biogramy związanych z teatrem żydowskim artystów.

Z autorem rozmawiać będą prof. Małgorzata Jarmułowicz oraz dr Katarzyna Kręglewska.
Podczas spotkania fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Wybrzeże – Jacek Labijak. Wydarzenie uświetni koncert akordeonowy w wykonaniu Pawła Zagańczyka.

Mieczysław Abramowicz ‒ wieloletni pracownik Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku, badacz dziejów Żydów gdańskich, autor wielu prac naukowych i publicystycznych na ten temat.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W trakcie spotkania istnieje możliwość zakupu książki.

Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968 – fragment recenzji

O książce pt. Teatr żydowski w Gdańsku 1876–1968 można powiedzieć, że jest to od dawna oczekiwane dzieło życia Autora, poprzedzone kilkoma artykułami zapowiadającymi całościowe opracowanie tematu. Dlatego budzi ono nie tylko ciekawość, lecz także respekt i szacunek dla Badacza, który latami gromadził okruchy informacji, kompletował dokumenty, penetrował archiwa, prowadził żmudne kwerendy prasowe i rekonstruował biografie bohaterów swojej pracy. Wynik tych badań realizowanych przez kilka dekad jest prawdziwie imponujący, a uznanie musi budzić zarówno objętość książki, jak i przede wszystkim precyzyjna narracja, w której splecione i połączone ze sobą zostały przekazy czerpane z różnych źródeł.

Z recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Leyko

INFORMACJE
Spotkanie autorskie z Mieczysławem Abramowiczem wokół książki Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968;
Nowa Synagoga w Gdańsku;
ul. Partyzantów 7, 80-254 Gdańsk;
17 marca 2022 r., godz. 17.00;
Wstęp bezpłatny.