Rozmaitości

Pierwsze buty dla dziecka: na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

InfoGdansk
26 maja, 2024

Pierwsze kroki dziecka to długo wyczekiwany moment przez rodziców i niezapomniana chwila, którą wspomina się przez całe życie. Umiejętność chodu, czyli poruszania się w pozycji wyprostowanej, zdobywamy wraz z rozwojem. Jest ona o tyle ważna, ponieważ gwarantuje nam poczucie samodzielności i niezależności.

Gdy coraz bardziej samodzielny maluszek zaczyna poznawać świat na własnych nóżkach, często pojawia się problem z właściwym doborem obuwia. To temat dobrze nam znany, dlatego chętnie pomożemy Ci w wyborze odpowiednich bucików dla Twojego skrzata!

W jakich butach dziecko powinno uczyć się chodzić?

Wybór odpowiednich butów dla dziecka bywa prawdziwym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli mówimy o maluchach, które dopiero uczą się chodzić. Buty dla dzieci powinny być nie tylko wygodne i dostosowane do ich potrzeb, ale także odpowiednio zaprojektowane, aby wspierać zdrowy rozwój stopy i postawy ciała. Najważniejsze cechy pierwszych butów opisano szczegółowo w tym artykule: https://befado.pl/pl/n/51. Streszczając, chodzi o wybór takich bucików, które będą:

  • lekkie – by nadmiernie nie obciążać mięśni i nie utrudniać bobasowi chodzenia,
  • elastyczne – w celu zapewnienia niemal tak dużego komfortu, jak podczas chodzenia boso i niezaburzania naturalnej pracy stóp,
  • oddychające – by zagwarantować dobrą wentylację i uniknąć nadmiernego pocenia się stóp,
  • dopasowane do kształtu stopy – dzięki czemu nie będą ściskały paluszków i krępowały ruchów,
  • w odpowiednim rozmiarze – aby stopa mogła wygodnie ułożyć się w środku i prawidłowo pracować podczas chodzenia,
  • wyposażone w wygodne zapięcie – co umożliwi łatwe i szybkie zakładanie oraz zdejmowanie butów,
  • dobrej jakości – by gwarantować małym stópkom komfort i bezpieczeństwo.

Kiedy jest najlepszy czas na pierwsze buciki?

Nauka chodzenia to proces, które każde dziecko przechodzi – i to dosłownie – na własny sposób i w swoim tempie. Początkowo maluszek uczy się stawać, podtrzymując się czegokolwiek: krzesła, szafek w kuchni albo kolan taty. Kiedy już opanuje tę umiejętność, zaczyna poruszać się przy meblach, początkowo z asekuracją. Wreszcie samodzielnie stoi, aż w końcu puszcza się podpórek i coraz śmielej zaczyna stawiać pierwsze kroki naprzód. Dla obojga rodziców jest to niesamowita chwila, wiążąca się z ogromną radością, dumą i niewypowiedzianym wzruszeniem.

Pierwszych kroków bobasa zazwyczaj można spodziewać się między 12. a 18. miesiącem życia, choć równie dobrze może nastąpić to wcześniej lub później. Ważne, aby nie wymuszać ani przyspieszać tego etapu rozwoju na przykład poprzez chwytanie dziecka za ręce i zachęcanie do wstawania. Pozwól Twojemu maluszkowi na samodzielność – zacznie on chodzić sam, bez niczyjej pomocy, dokładnie wtedy, kiedy będzie na to gotowy. Daj mu czas i nie zakłócaj tego treningu chodzikami lub prowadzeniem szkraba za ręce. Nie musisz też zakładać mu bucików. Tak naprawdę dziecko będzie potrzebowało ich dopiero wtedy, gdy pozna swoje stópki, nauczy się z nich korzystać i zacznie spędzać w pozycji stojącej więcej czasu. Innymi słowy, pierwsze buty dla dziecka kupujemy wtedy, gdy pociecha chodzi już samodzielnie.

Jakiej firmy buty są najlepsze dla dzieci?

Wybór odpowiedniego obuwia dla maluszka to kluczowy krok w dbaniu o jego zdrowie i komfort podczas nauki chodzenia. Pierwsze buciki dla dziecka powinny być nie tylko ładne, ale przede wszystkim zaprojektowane przez specjalistów i wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Jak już wspomnieliśmy, buty dla szkraba rozpoczynającego przygodę z chodzeniem powinny być lekkie, przewiewne i elastyczne. Jeśli szukasz marki, która spełni wszystkie te wymagania, warto zerknąć na ofertę firmy Befado. Ich buty dla dzieci są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także funkcjonalne i zdrowie dla stóp dzieci. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o stopy dziecka i wybierać odpowiednie obuwie, warto też zajrzeć na bloga Befado: https://befado.pl/pl/n/list. Znajdziesz tam wiele cennych porad i artykułów na ten temat.