Muzea

„Włodzimierz Nałęcz poszukiwany”. Akcja w Narodowym Muzeum Morskim

InfoGdansk
10 stycznia, 2023

W 2023 r., od maja do września, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku planuje organizację wystawy monograficznej poświęconej twórczości wybitnego polskiego marynisty, Włodzimierza Nałęcza.

Wystawa będzie już dwudziestą, a zatem jubileuszową ekspozycją w ramach cyklu „Polscy artyści o morzu”. Pragniemy zaprezentować na niej możliwie najszerszy wachlarz prac malarskich i graficznych artysty, a także publikacje jego autorstwa. Dlatego też inicjujemy akcję „Włodzimierz Nałęcz poszukiwany!”. Jej celem jest nawiązanie kontaktu z kolekcjonerami, którzy posiadają prace artysty: obrazy, rysunki lub grafiki, i chcieliby pokazać je szerokiej publiczności podczas nadchodzącej wystawy

Włodzimierz Nałęcz – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Muzealna placówka otrzymała już pierwsze deklaracje udostępnienia prac na wystawę monograficzną twórczości Włodzimierza Nałęcza. Z Działem Sztuki Marynistycznej kontaktują się kolekcjonerzy malarstwa i pasjonaci spraw morskich z całego kraju. Wiele wskazuje na to, że planowana w maju tego roku wystawa zostanie zorganizowana i to z wielkim rozmachem.

– Dzięki deklaracjom kolekcjonerów już dziś wiemy, że będziemy mogli zaprezentować obrazy malowane przez artystę w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, bardzo rzadkie akwaforty jego autorstwa, a także egzemplarze jego książek i katalogi przedwojennych wystaw dokumentujące jego zaangażowanie w promocję spraw morskich – mówi dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, kuratorka wystawy.

 

Wystawa prac Włodzimierza Nałęcza

W obrazach, które zamierzają udostępnić muzeum prywatni kolekcjonerzy dominują pejzaże okolic Rozewia i Lisiego Jaru, gdzie autor miał pracownię, a także pozbawione bliższych wskazówek topograficznych widoki z brzegu w stronę morza, w których autor koncentrował się na oddaniu specyficznego charakteru nadmorskiej przyrody. Sprawnością warsztatu i precyzją imponuje pejzaż znad Jeziora Żarnowieckiego, namalowany na wąskim pasie płótna o wymiarach ok. 12 na 40 cm, czy zbliżony formatem do karty pocztowej widok plaży we Władysławowie.

– Dzięki uprzejmości kolekcjonerów będziemy mogli pokazać również egzemplarze książek Włodzimierza Nałęcza z jego autografami. Odręczną dedykacją opatrzona jest też jedna z akwafort jego autorstwa, ofiarowana Kazimierzowi Elwertowskiemu, niestrudzonemu bojownikowi o polską oświatę pod zaborami. Włodzimierz Nałęcz poznał go w Moskwie, gdzie w latach 1915-1917 obaj prowadzili zajęcia z polską młodzieżą w szkole kolejowej ewakuowanej z Warszawy na czas działań wojennych – dodaje Monika Jankiewicz-Brzostowska.

 

Włodzimierz Nałęcz wciąż poszukiwany

Podczas wystawy w maju tego roku muzealnicy pragną zaprezentować możliwie jak najszerszy wachlarz prac malarskich i graficznych artysty, a także publikacje jego autorstwa. Instytucje i kolekcjonerzy, którzy są w posiadaniu prac Włodzimierza Nałęcza i zechcieliby je wypożyczyć wciąż mogą się zgłaszać.

Ze względu na konieczność przygotowania fotografii i not do katalogu najlepiej zrobić to do 15 marca. Kontakt możliwy jest pod adresem sztuka1@nmm.pl. Więcej informacji o akcji „Włodzimierz Nałęcz poszukiwany” można znaleźć na stronie: https://nmm.pl/2022/11/30/wlodzimierz-nalecz-poszukiwany/

Komentarze
  • Mam nadzieję, że jak najwięcej muzeów (np. MN w Warszawie, we Wrocławiu) i prywatnych kolekcjonerów powypożycza prace. Liczę, że to będzie super wystawa!
    13 stycznia, 2023