Ten jeden z najciekawszych trójmiejskich punktów widokowych znajduje się na obszarze gdyńskich Kolibek, które szerzej ujmując wchodzą w skład znacznie bardziej rozległego Orłowa.
Warto punkt widokowy odwiedzić, bo z jego tarasu zobaczyć można wszystkie składowe trójmiejskiej aglomeracji, zieloną ścianę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz Zatokę Gdańską podkreśloną wąską kreską Półwyspu Helskiego.
Taras widokowy Orange Gdynia Kolibki
W jaki sposób dojść do kolibkowskiej wieży widokowej? Ciekawą opcją może być przejście trasą dojściowego czarnego szlaku PTTK łączącego placyk przed stacją SKM Kamienny Potok z okolicą Centrum Hadlowego Klif. Wtedy po drodze zobaczyć też można malowniczy Staw Mazowiecki zlokalizowany tuż przy sopocko-gdyńskiej granicy.
Innym wariantem jest przejście wzdłuż wskazań Szlaku Kępy Redłowskiej (kolor żółty) i wtedy dojście od strony Małego Kacka i rozległych plantacji malinowych „Malinogród”. Do opisywanej wieży można też dotrzeć ścieżką dojściową ze Szlaku Wejherowskiego lub po prostu zrezygnować z oglądania się na szlaki i przejść ulicą Spółdzielczą, która prowadzi od dolnej części Kolibek do opisywanej wieży widokowej.
Wysokość wieży wynosi 50 metrów, na wysokości 28 metrów znajduje się taras widokowy, a górną część wieżowej konstrukcji wypełniają urządzenia nadawcze firmy PTK Centertel.
Punkt widokowy funkcjonuje pod nazwą Taras widokowy Orange Gdynia Kolibki. Wieża została wybudowana na wzniesieniu o wysokości 85 m n.p.m., zatem po przedreptaniu około 150 schodków podziwiać można rozległą panoramę okolicy z ponad stumetrowej wysokości. A widać naprawdę sporo…
Po stronie północnej roztacza się panorama zabudowy gdyńskiego Śródmieścia, wyraźnie na przykład widać strzelistą wieżę franciszkańskiej świątyni pod wezwaniem św. Antoniego, w której w okresie międzywojennym udzielał się ojciec Maksymilian Kolbe, beatyfikowany w 1971 roku i jedenaście lat później kanonizowany. Na lewo od świątyni zauważyć można gdyńskie obiekty sportowe z charakterystyczną halą Gdynia Arena i Stadionem Miejskim.
W oddali widać również Sea Towers – kompleks dwóch wieżowców, które w chwili oddania do użytku stanowiły najwyższy obiekt mieszkalny w Polsce.
Po stronie wschodniej znajduje się Zatoka Gdańska, na wodach której można zazwyczaj zobaczyć statki manewrujące na redzie portu gdyńskiego. Warto przypomnieć – port gdyński powstał „z marzeń” w okresie międzywojennym i stał się jednym z najważniejszych osiągnięć II Rzeczypospolitej.
Bardziej na lewo znajduje się ciekawy akwen Zatoki Puckiej, który niejako od góry zamyka wstęga Półwyspu Helskiego – ten wąski i długi na 35 km pas lądu jest przyrodniczym unikatem, z którym wiąże się też wiele lokalnych i szerzej pojmowanych wątków historii.
Kierunek południowy też jest bardzo ciekawy – doskonale widać sopockie molo, które jest uznawane za najdłuższą taką drewnianą konstrukcję w Europie. Długość sopockiego obiektu wynosi 512 metrów, spacerowy pomost przyciąga turystów z całego świata.
Sopot stanowi najmniejszą część trójmiejskiej aglomeracji, a ze względu na turystyczną popularność jest niekiedy określany mianem letniej stolicy Polski.
Za Sopotem rozciąga się Gdańsk, z tarasu opisywanej wieży dobrze między innymi widać utrzymany w bursztynowej kolorystyce stadion piłkarski, od maja 2021 roku określany jako Polsat Plus Arena Gdańsk. Natomiast wyróżniająca się wysokością i strzelistą formą wieża to nowoczesny biurowiec Olivia Star – najwyższy budynek na terenie Trójmiasta, na 32 piętrze tego obiektu funkcjonuje restauracja z ciekawym tarasem widokowym.
Kierunek zachodni jest widokowo najmniej urozmaicony, ale warto podkreślić – rozległa leśna gęstwina stanowi obszar tak zwanego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który z racji gęstego zadrzewienia i przyrodniczej różnorodności jest często określany mianem „zielonych płuc Trójmiasta”.
Ciekawe okolice wieży widokowej w Kolibkach
Opisywany taras widokowy jest dostępny od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 8.00 do 18.00. Warunkiem dostępności są dobre warunki pogodowe, zatem przy silnym wietrze lub deszczowej nawałnicy z wyprawy na wieżę lepiej zrezygnować.
Wstęp na taras widokowy jest bezpłatny.
Warto też rozejrzeć się w okolicy kolibkowskiej wieży widokowej. Wspomnianym Szlakiem Kępy Redłowskiej zejść można do pozostałości wielkiego schronu baterii artyleryjskiej „Koliebken” z okresu II wojny światowej. Wspomniana jednostka została uzbrojona w ciężkie działa przeciwlotnicze kal. 128 mm i była jedną z największych baterii artyleryjskich na terenie Pomorza Gdańskiego.
Idąc dalej w dół wspomnianym szlakiem po kilkunastu minutach dojść można do Kolibek – najbardziej na południe wysuniętej części Gdyni. Przyłączenie tego obszaru do Polski było zasługą Witolda Kukowskiego – wybitnego działacza i patrioty który przyczynił się też do rozwoju orłowskiego kąpieliska morskiego. Postać tego nietuzinkowego arystokraty upamiętnia pomnik odsłonięty w kolibkowskicm parku w listopadzie 2018 roku.
W Kolibkach zachował się ciekawy zespół pałacowo-parkowy, a między jezdniami Al. Zwycięstwa zobaczyć można obrys kościoła, zniszczonego przez niemieckich okupantów w 1939 roku. Nieco dalej zachował się stary cmentarz, na którym ostatnie pochówki odbyły się tuż po zakończeniu II wojny światowej.
Warto też pomyśleć o innych trójmiejskich punktach widokowych. Najwyżej zlokalizowanym jest taras wieży nadawczej na górze Donas. Ciekawa jest też wieża na oliwskim wzgórzu Pachołek, a miejscem widokowym o zupełnie odmiennym charakterze jest wspomniany już taras z 32 piętra gdańskiego biurowca Olivia Star.