Impreza już się odbyła

Imprezy

„Śladami braci Wright” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

InfoGdansk
18 listopada, 2022

Czy statki i samoloty mają ze sobą coś wspólnego? Odpowiedzi na to pytanie będzie można poszukać podczas zajęć techniczno-konstrukcyjnych, w trakcie których wykonywany będzie model samolotu. To jednak nie wszystko!

Podniebne warsztaty w Ośrodku Kultury Morskiej

Inspiracją do zorganizowania zajęć w Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są bracia Wilbur i Orville Wright, powszechnie uważani za konstruktorów pierwszego udanego samolotu.

– Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że samolot lata? Czym można go napędzać? Dlaczego ptaki mają pióra, a samoloty wykonane są z metalu? Z warsztatów każde dziecko wyjdzie z własnym modelem samolotu oraz odpowiedziami na te i wiele innych pytań – zachęca Weronika Pelc-Garska, edukatorka z Muzeum.

Dwugodzinne zajęcia zaplanowano 26 listopada w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Mile widziane są dzieci w wieku: 8-13 lat

INFORMACJE
Warsztaty „Śladami braci Wright”;
Ośrodek Kultury Morskiej;
ul. Tokarska 21/25, 80-888 Gdańsk;
Data: 26.11.2022, godz. 11:00;
https://nmm.pl/2022/10/06/rodzinne-weekendy-w-gdansku-2022-2023

 

Od maszyny drukarskiej do samolotu. Rewolucyjne wyczyny braci Wright

Droga do lotniczego przewrotu była z początku mało efektowna i niewiele zapowiadało tak szybkie opanowanie sztuki latania.

Amerykańscy bracia Orville i Wilbur Wright bardziej niż edukacją zainteresowani byli różnymi aspektami techniki i rzeczywiście manualno-technicznych zdolności rodzeństwu nie brakowało. Do tego doszła nieskrępowana schematami wyobraźnia, która coraz częściej kierowała myśli braci ku górze, w stronę pustych i wydawałoby się nieskończonych przestworzy…

Bracia Wright zajmowali się między innymi budową maszyn drukarskich, a przez pewien czas wydawali też… własną gazetę. Spory sukces finansowy przyniosła podjęta potem konstrukcja i sprzedaż rowerów, przyszedł więc czas na kolejne wyzwanie – budowę cięższej od powietrza maszyny latającej.

Punktem wyjścia stały się eksperymenty z szybowcami i praktyczne obserwacje prowadzone w samodzielnie zbudowanym tunelu aerodynamicznym. Z pomocą pospieszył też mechanik Charlie Taylor, który zbudował lekki i stabilny silnik do projektowanej maszyny latającej.

14 grudnia 1903 roku w Kitty Hawk w Karolinie Północnej za sterami maszyny Flyer I zasiadł Wilbur Wright, samolot oderwał się od szyny startowej, ale zaledwie po 12 metrach ugrzązł w miękkim wydmowym piachu. Lot trwał 3,5 sekundy i został uznany za nieudany. Samolot nie doznał poważniejszych uszkodzeń i 17 grudnia próby zostały wznowione.

Zobacz też – Łóżko kontynentalne – co to takiego?

Już za pierwszym razem sterowany przez Orville’a Flyer I odbył udany lot trwający 12 sekund, maszyna przeleciała w tym czasie dystans 37 metrów. W czwartej próbie Wilbur Wrigt w czasie 59 sekund pokonał odległość 260 metrów. Dzień 17 grudnia 1903 roku uznawany jest więc za początek lotniczej rewolucji, która w zaskakująco krótkim czasie zmieniła sposób przemieszczania się i również wyobrażenia na temat rozległości naszego świata…

Samolot Flyer I zobaczyć można w National Air and Space Muzeum w Waszyngtonie.