Rozmaitości

Rozliczanie czasu pracy kierowcy – czy warto zdecydować się na program?

InfoGdansk
24 sierpnia, 2022

Wielu właścicieli firm transportowych zastanawia się nad zakupem specjalnego oprogramowania służącego np. do rozliczania czasu pracy kierowcy. W transporcie przepisy zmieniają się bardzo szybko. Zmianom ulegają ceny paliw czy ceny usług. Pojawia się więc pytanie – jak rozliczać czas pracy kierowcy? Czy specjalny program to dobry pomysł?

Jakie zalety ma rozliczanie kierowców we własnym programie?

Coraz większa liczba przedsiębiorców rezygnuje z usług tzw. kancelarii transportowych. Wybierają zamiast tego specjalne oprogramowanie. Czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? 

Niski koszt to najważniejszy argument przemawiający za zakupem własnego programu. Oferta na rynku jest zresztą w tym zakresie bardzo szeroka. Dużą popularnością cieszy się m.in. oprogramowanie 4Trans, które można znaleźć w ofercie https://sklep.install.pl. Oczywiście dodatkowo potrzebna jest osoba, która ma wiedzę na temat obsługi programu i potrafi wykonać w nim prawidłowe rozliczenie. Jednak wcale nie wymaga to zatrudnienia dodatkowego pracownika. W praktyce kompletne rozliczenie jednego kierowcy zajmuje maksymalnie kilka minut. Dodatkowo odbywa się to tylko raz w miesiącu. Zająć się tym może np. księgowa czy kadrowa. Skorzystać także można z internetowych szkoleń poświęconych rozliczaniu czasu pracy kierowców. Nie jest to wbrew pozorom duży wydatek. 

Czy oprogramowanie transportowe to dobry wybór?

Każdy właściciel firmy transportowej powinien się na samym początku zastanowić nad swoimi priorytetami. Różnego rodzaju programy do rozliczania czasu pracy kierowcy cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Pozwalają bowiem zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Są to zresztą często oprogramowania modułowe o bardzo szerokiej funkcjonalności. Przykładowo wspomniany 4Trans jest w stanie wykryć ewentualne próby manipulacji czy obliczyć płacę minimalną w innych krajach europejskich. Poza tym korzystać z niego można jednocześnie nawet na kilkudziesięciu urządzeniach.