Pomniki

Pomnik „Tym, co nie wrócili z morza”

InfoGdansk
22 marca, 2016
Zdjęcie: Tym, co nie wrócili z morza

Monument odsłonięto w styczniu 2007 roku jako upamiętnienie ofiar morskiego żywiołu. Tematyka w portowym Gdańsku szczególnie ważna. Pomnik znajduje się w pobliżu Mostu Kamieniarskiego, w sąsiedztwie spichlerzy Narodowego Muzeum Morskiego.

Upamiętnienie zostało skomponowane z dwóch elementów: poziomo ułożonej kotwicy wydobytej z wraku prom „Jan Heweliusz” i ustawionej pionowo płyty, symbolizującej ludzką bezsilność i bezradność w obliczu rozszalałych sił natury. Na monumencie napis „Tym, co nie wrócili z morza”, z drugiej strony łacińska sentencja „Navigare necesse est”, co znaczy „żeglowanie rzeczą konieczną jest”.

Ten bardzo potrzebny pomnik powstał z inicjatywy kierownictwa pobliskiego muzeum, pomysł wsparły instytucje i organizacje: Polskie Ratownictwo Okrętowe, Akademia Morska w Gdyni oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Autorem pomnikowej kompozycji jest Sławoj Ostrowski, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, twórca innych udanych aranżacji pomnikowych, np. posągu Jakuba Wejhera w Wejherowie i Antoniego Abrahama w Pucku.