Przyroda

Park „Nad Strzyżą”

InfoGdansk
23 lipca, 2022
Zdjęcie: Park "Nad Strzyżą" w gdańskim Wrzeszczu.

Opisywany park znajduje się w pobliżu ulic Wyspiańskiego i Kubacza na terenie gdańskiego Wrzeszcza. Jego powierzchnia wynosi 1,6 hektara, a teren jest rozciągnięty przy ujściu Potoku Królewskiego do Strzyży.

Strzyża – ostatni naturalny dopływ Wisły

Strzyża bierze swój początek w Matarni, następnie spływa przez północno-zachodnie obszary Gdańska i uchodzi do Martwej Wisły pod mostem prowadzącym na wyspę Ostrów. Długa na trzynaście kilometrów struga jest ostatnim naturalnym dopływem najdłuższej polskiej rzeki.

Strzyża pomimo niepozornej szerokości potrafiła w przeszłości przysporzyć powodziowych kłopotów – na przykład podczas obfitych letnich opadów deszczu w 2001 i 2016 roku. Wspomniane problemy zaistniały poniekąd na własne (miejskie) życzenie, bo przez wiele lat rola i funkcja spływającej z wyżyn strugi była ignorowana i nierozumiana.

Wspomniany Potok Królewski na większej długości przebiegu jest skanalizowany, jego odkryte koryto zobaczyć można w ciekawym historycznie Parku Uphagena.

Park „Nad Strzyżą” powstał w 2001 roku, dlatego na jego terenie dominują nasadzenia młodych drzew, na dostojny i rozrośnięty drzewostan trzeba więc poczekać. W tym otoczeniu wyróżnia się pomnikowy okaz wierzby białej. Warto zwrócić uwagę na ładne aranżacje z kwiatowych rabat, krzewów ozdobnych i różanek.

Na terenie parku znajduje się też stylizowana altanka, plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa.

Muzyka w Parku „Nad Strzyżą”

W parkowej przestrzeni odbywają się ciekawe koncerty muzyczne. Muzyka w Parku „Nad Strzyżą” – program poniżej.

Lipiec – sierpień 2022, niedziele godz. 17.00.

17.07.2022. L. Dranicki & D. Herbasz „Melody in Jazz”;
24.07.2022. Piotr Zemła Re-trio „Poza czasem, poza datą…”;
31.07.2022. 4 Strings Duo „Impresje na Smyczki”;
07.08.2022. Sova „Ukraińska Nadzieja”;
14.08.2022. Amber Duo/S. Stankiewicz „Poezja i Dźwięk”.

Kulturalny projekt jest finansowany z budżetu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.