Rozmaitości

Ostroga piętowa, czyli jak zmniejszyć dyskomfort i zadbać o swoje stopy

InfoGdansk
1 grudnia, 2022

Ostroga piętowa jest chorobą powodującą poważne dolegliwości bólowe guza piętowego. Powstaje w wyniku zmian zwyrodnieniowych. Kiedy dopadnie nas zapalenie rozcięgna podeszwowego łączącego guz kości piętowej i nasadę palców, będziemy mieli do czynienia z chronicznym stanem zapalnym. W konsekwencji, w bardzo wrażliwym miejscu, będzie tworzyła się nadprogramowa tkanka kostna. Ostrogi piętowe są widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Wyglądająca jak ostra wyrośl kostna, który zaczyna się w okolicach guza piętowego i biegnie ku przodowi. Leczenie ostrogi piętowej jest koniecznością, jeśli nie chcemy dopuścić do pogorszenia się naszego stanu zdrowia.

Rozcięgno podeszwowe i jego stan zapalny, czyli ostroga piętowa na horyzoncie

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to poważna sprawa. Choć nie każdy wie, rozcięgno jest to część naszego ciała, która łączy guz kości piętowej i nasadę palców stóp. Rozcięgno podeszwowe jest tkanką elastyczną, która w czasie chodzenia bądź stania pracuje. To właśnie za jej sprawą nasze stopy utrzymują prawidłowe ułożenie łuku, który się nie spłaszcza. Kiedy pojawiają się bólowe ostrogi piętowe możemy mówić o stanie zapalnym rozcięgna. Narośl nie pojawi się, jeśli w okolicy pięty nie będzie zapalenia. Kiedy poczujemy tylko pierwsze objawy, że pojawiła się w naszym życiu ostroga piętowa Footwave zapewni nam odpowiednie wkładki, które zmniejszą bólowe odczucia. Dodatkowo powinniśmy udać się do lekarza bądź fizjoterapeuty, który pokieruje naszym leczeniem.

Jak diagnozować i leczyć ostrogę piętową?

Diagnostyka ostrogi piętowej zazwyczaj rozpoczyna się w momencie, kiedy zaczynamy odczuwać przeszywający ból pięty. Wtedy powinniśmy wykonać badanie obrazowe RTG lub USG. Obraz powinien uwidocznić powstałą ostrogę. Pomocne w jej wykryciu będzie również badania manualne przeprowadzone przez specjalistę. Światło na nasze schorzenie rzuci także wizyta u lekarza posiadającego dużą wiedzę z zakresu biomechaniki kończyn dolnych, który przeprowadzi badanie komputerowe stóp. Urządzenie pokaże nam, jak wyglądają łuki naszych stóp, uwypukli ewentualne przeciążenia, stopień wydolności stóp oraz wskaże, gdzie leży źródło problemu. Ważne jest, aby leczyć nie tylko skutek, a więc ból i obrzęk, ale przede wszystkim przyczynę tych dolegliwości jak np. płaskostopie, koślawość, czy stany zapalne. Pomocne w leczeniu będą również ćwiczenia rozciągające rozcięgno podeszwowe, odpowiednio dobrane wkładki oraz zdrowy tryb życia. Inwestycja w specjalne wkładki ortopedyczne bardzo się opłaca. Dobrze dobrane redukują skutki ostrogi, a jednocześnie niwelują przyczyny jej powstawania.