Imprezy

Orszak Trzech Króli w Gdyni

InfoGdansk
2 stycznia, 2023

Po przerwie spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami Orszak Trzech Króli wraca na gdyńskie ulice! W tym roku wspólny przemarsz odbędzie się pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda!”. Organizatorzy podkreślają więc znaczenie gwiazdy jako znaku i przewodnika dla mędrców zmierzających do narodzonego Jezusa.

Natomiast uliczna wędrówka za symbolem Gwiazdy Betlejemskiej będzie też symbolicznym włączeniem się w obchody Roku Kopernikańskiego.

Orszak Trzech Króli 2023 w Gdyni

W tym roku przypada bowiem 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, stąd też takie dodatkowe znaczenie rozpoczętego 2023 roku.

Katolickie Centrum Kultury KACK zaprasza 6 stycznia do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46. O godzinie 11.00 zostanie odprawiona msza św., po której przy świątyni rozpocznie się formowanie świątecznego orszaku.

Ok. godz. 12.00 barwny korowód rozpocznie przemarsz gdyńskimi ulicami. Po drodze odegrane zostaną scenki związane z historią wędrówki Trzech Króli. Przedstawienia zaprezentują gdyńskie wspólnoty szkolne i środowiska artystyczne.

Zobacz też – Sprawdzony producent barierek drogowych

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Armii Krajowej i Świętojańską w stronę franciszkańskiej świątyni pod wezwaniem św. Antoniego. Tam nastąpi pokłon przed Świętą Rodziną i następnie rozpocznie się wspólne kolędowanie. W trakcie przemarszu trwać będzie kwesta na rzecz gdyńskich hospicjów.

Trzech Króli – inaczej Święto Objawienia Pańskiego

Dzień 6 stycznia określany jest również jako Epifania, czyli Objawienie Pańskie. Warto pamiętać – istotą tego święta nie jest uczczenie trzech mędrców, ale nowo narodzonego Jezusa Chrystusa, który w Betlejem objawił się pogańskiemu światu.

Objawienie Pańskie jest jednym z najstarszych świąt kościelnych. W obrządku wschodnim obchodzone jest od III wieku, w stuleciu następnym pojawiło się w kalendarzu liturgicznym kościoła zachodniego.

Za sprawą warszawskiego Stowarzyszenia „Sternik” święto przeniosło się na miejskie ulice i jest obchodzone w zbliżającym ludzi wspólnotowym nastroju.

Pierwszy Orszak Trzech Króli przeszedł przez warszawskie ulice w 2009 roku. Kolejne lata przyniosły spektakularny rozwój tej inicjatywy, która objęła również tak daleko położone kraje jak Rwanda i Ekwador.. Udział setek tysięcy osób pokazuje uniwersalność i ponadczasowość dążeń do szlachetnego celu oraz wielką wartość zawartą w obfitujących w trudności staraniach.

W 2020 roku Orszaki Trzech Króli przeszły przez ulice ponad 800 miejscowości w Polsce i na świecie. We wspólnym świętowaniu uczestniczyło ok. 1,3 mln osób.

INFORMACJE
Orszak Trzech Króli w Gdyni;
6 stycznia 2023 r.;
ok. 12.00 – początek przy kościele NSPJ w Gdyni, ul. Armii Krajowej 46;
ok. 13.30 – zakończenie przy kościele św. Antoniego.