Imprezy

Orszak Trzech Króli w Gdyni

InfoGdansk
5 stycznia, 2024

Orszak Trzech Króli wraca na gdyńskie ulice! Poszczególne punkty i sceny Orszaku zostały przygotowane przez uczniów i nauczycieli Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny, Zespołu Szkół Jezuitów im. św. Stanisław Kostki, Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II oraz przez aktorów Teatru Miejskiego

Orszak Trzech Króli 2024 w Gdyni

Katolickie Centrum Kultury KACK zaprasza 6 stycznia do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46. O godzinie 11.00 zostanie odprawiona msza św., po której przy świątyni rozpocznie się formowanie świątecznego orszaku.

Ok. godz. 12.00 barwny korowód rozpocznie przemarsz gdyńskimi ulicami. Po drodze odegrane zostaną scenki związane z historią wędrówki Trzech Króli. Przedstawienia zaprezentują gdyńskie wspólnoty szkolne i środowiska artystyczne.

Zobacz też – Sprawdzony producent barierek drogowych

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Armii Krajowej i Świętojańską w stronę franciszkańskiej świątyni pod wezwaniem św. Antoniego. Tam nastąpi pokłon przed Świętą Rodziną i następnie rozpocznie się koncert kolęd „Głos się rozchodzi” w wykonaniu artystów pod kierunkiem Mateusza Otczyka.

W trakcie przemarszu trwać będzie kwesta na rzecz gdyńskich hospicjów.

Trzech Króli – inaczej Święto Objawienia Pańskiego

Dzień 6 stycznia określany jest również jako Epifania, czyli Objawienie Pańskie. Warto pamiętać – istotą tego święta nie jest uczczenie trzech mędrców, ale nowo narodzonego Jezusa Chrystusa, który w Betlejem objawił się pogańskiemu światu.

Objawienie Pańskie jest jednym z najstarszych świąt kościelnych. W obrządku wschodnim obchodzone jest od III wieku, w stuleciu następnym pojawiło się w kalendarzu liturgicznym kościoła zachodniego.

Za sprawą warszawskiego Stowarzyszenia „Sternik” święto przeniosło się na miejskie ulice i jest obchodzone w zbliżającym ludzi wspólnotowym nastroju.

Pierwszy Orszak Trzech Króli przeszedł przez warszawskie ulice w 2009 roku. Kolejne lata przyniosły spektakularny rozwój tej inicjatywy, która objęła również tak daleko położone kraje jak Rwanda i Ekwador.. Udział setek tysięcy osób pokazuje uniwersalność i ponadczasowość dążeń do szlachetnego celu oraz wielką wartość zawartą w obfitujących w trudności staraniach.

W 2020 roku Orszaki Trzech Króli przeszły przez ulice ponad 800 miejscowości w Polsce i na świecie. We wspólnym świętowaniu uczestniczyło ok. 1,3 mln osób.

INFORMACJE
Orszak Trzech Króli w Gdyni;
6 stycznia 2024 r.;
ok. 12.00 – początek przy kościele NSPJ w Gdyni, ul. Armii Krajowej 46;
godz. 13.00 – koncert kolęd przy kościele św. Antoniego.