Informacje

Bieg „Tropem misia Wojtka”

InfoGdansk
15 sierpnia, 2022
Zdjęcie: Bieg "Tropem misia Wojtka". Fot. Muzeum II Wojny Światowej.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do ciekawej aktywności ruchowej. Bieg „Tropem misia Wojtka” rozegrany zostanie w dniach 12-28 sierpnia. Impreza dedykowana jest żołnierzowi, którego poruszające losy wzruszają miłośników historii z całego świata.

Bieg przypomni też o dziejach 2 Korpusu Polskiego oraz zaangażowaniu polskich żołnierzy na położonych z dala od ojczyzny frontach II wojny światowej.

„Tropem misia Wojtka” – inicjatywa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Aby wziąć udział w biegu należy:

1. Wypełnić formularz zgłoszeniowy;
2. Wnieść opłatę rekrutacyjną;
3. Przesłać potwierdzenie wpłaty na adres mailowy mrm@muzeum1939.pl

Szczegóły na stronie organizatora:
https://muzeum1939.pl/wez-udzial-w-biegu-tropem-misia-wojtka/kalendarz/5505.html

Impreza odbywa się w formule biegu niestacjonarnego. Zgłoszeni uczestnicy rozpoczynają i kończą bieg w dowolnym miejscu. Minimalny dystans wynosi 5 kilometrów, samodzielnego pomiaru należy dokonać z pomocą dowolnego urządzenia z GPS lub wykorzystaniem Google Maps. Następnie zrzut z ekranu należy wysłać na maila znanego z rejestracji – mrm@muzeum1939.pl

Na trasie nie obowiązują czasowe limity, wspomniany minimalny dystans 5 km pokonać można biegiem, marszem lub marszo-biegiem.

Nietypowa impreza służy też integracji środowisk sportowych z całego kraju oraz promocji fizycznej aktywności.

Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy medal.

Miś Wojtek – niezwykły żołnierz 2 Korpusu Polskiego

Losy sympatycznego niedźwiedzia na dobre złączyły się z tułaczką polskich żołnierzy. Odkupiony od perskiego chłopca niedźwiadek szybko stał się maskotką formującego się 2 Korpusu Polskiego. Wojtek wymagał przy tym wielkiej uwagi i zaangażowania, bo apetyt miał niemały i domagał się prysznicowych kąpieli, o co w gorącym klimacie łatwo nie było.

Polscy żołnierze z właściwą sobie fantazją nauczyli misia picia piwa i palenia papierosów.

Włochaty żołnierz przeszedł cały szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego i zasłużenie został awansowany do stopnia kaprala.

W 2019 roku w przestrzeni sopockiej ul. Bohaterów Monte Cassino odsłonięto pomnik poświęcony temu niezwykłemu żołnierzowi.

Zobacz więcej – pomnik misia Wojtka w Sopocie

Pomnik nieprzypadkowo zdobi przestrzeń tej spacerowej ulicy, miś Wojtek wziął udział w zażartych walkach o Monte Cassino, gdzie dźwigając skrzynki z amunicją pomagał polskim artylerzystom.

Po zakończeniu wojny Wojtek trafił z polskimi żołnierzami do obozu adaptacyjnego w szkockim Winfield Park, potem do ogrodu zoologicznego w Edynburgu.

W 1959 roku rozważano sprowadzenie misia Wojtka do Polski, konkretnie do ogrodu zoologicznego w gdańskiej Oliwie, ale ze względu na zły stan zdrowia niedźwiedzia plan nie doszedł do skutku.

Czy bohaterski miś „Wojtek” wróci do Polski? Dziennik Bałtycki nr 19, rok 1959.

Miś Wojtek zmarł w grudniu 1963 roku. Po latach zapomnienia jego historia odżyła i wzrusza czytelników z całego świata. Sympatycznemu żołnierzowi poświęcono kilka ciekawych pomników – między innymi wspomniany w Sopocie oraz w Szymbarku i Żaganiu.

INFORMACJE
Bieg „Tropem misia Wojtka”;
Organizator – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku;
12-28 sierpnia 2022 r.