Przygotowanie nowej wystawy stałej w Żurawiu wchodzi w fazę realizacji. Wśród przyszłych eksponatów pokazywany będzie niezwykły obiekt znaleziony podczas remontu zabytku.
Warto przypomnieć – Żuraw powstał w połowie XV wieku i przez wiele kolejnych stuleci służył jako wielofunkcyjny dźwig portowy. Po powojennej odbudowie w zabytku działa Narodowe (najpierw Centralne) Muzeum Morskie, obecnie trwa kompleksowy remont unikatowego obiektu, w ramach którego przygotowana zostanie nowa muzealna wystawa stała.
Podpisanie umowy na wykonanie nowej wystawy stałej w muzealnym Żurawiu
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wybrało wykonawcę nowej wystawy stałej w gdańskim Żurawiu. Ambitnego zlecenia podejmie się firma Deko-Bau z Lubina, znana zarówno w Polsce jak i za granicą z pełnych rozmachu scenografii teatralno-operowych oraz realizacji wielu cenionych ekspozycji muzealnych.
Podczas oficjalnego podpisania umowy zaprezentowany został wyjątkowy obiekt archeologiczny, odkryty podczas trwającej obecnie renowacji zabytkowego dźwigu portowego. Po przeprowadzeniu niezbędnych zabiegów konserwatorskich znalezisko zostanie umieszczone na planowej ekspozycji.
Kamień wysokiej wody znaleziony w pobliżu Żurawia
Ten wyjątkowy zabytek to kamień wodny, inaczej kamień wysokiej wody, który został odsłonięty podczas prac w części podziemnej przy zachodniej elewacji Żurawia. O jego funkcji, czyli informacji o najwyższym poziomie powodziowej wody świadczą wyryte na nim inskrypcje.
Kamień pierwotnie mógł być wbudowany we wschodni graniczący z Motławą mur Żurawia. Jego przeniesienie i osadzenie po zachodniej stronie budynku nastąpiło prawdopodobnie podczas późniejszych prac przy regulacji rzeki i przebudowie nabrzeża.
Ekspertyza wykonana przez dr Ewę Jachnicką, pełniącą nadzór konserwatorski nad remontem Żurawia, wskazuje na pochodzenie wapiennego kamienia ze szwedzkich wysp Olandii lub Gotlandii. Wapienną kamieniarkę zobaczyć między innymi można wśród płyt nagrobnych w najstarszych gdańskich kościołach oraz w południowym przęśle muru wygradzającego posesję Domu Poprawy.
Nowa wystawa w Żurawiu coraz bliżej
Prace nad ekspozycją, na której zostanie umieszczony również kamień, rozpoczną się już wkrótce i będą prowadzone równolegle z kolejnymi etapami remontu Żurawia.
Wyłoniona w przetargu firma Deko-Bau z Lubina może pochwalić się bogatym doświadczeniem w takiej tematyce, bo w jej dorobku między innymi wykonanie: wystawy stałej w Bramie Poznania ICHOT, części ekspozycji w gdyńskim Muzeum Emigracji, wystawy we wrocławskim Muzeum Wody – Hydropolis czy w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Firmowe realizacje sceniczne można z kolei zobaczyć w Teatrze Narodowym w Warszawie i we Wrocławskiej Operze.
XVII-wieczny Gdańsk w basztach Żurawia
Narracja nowej wystawy przeniesie zwiedzających do XVII-wiecznego portowego Gdańska. Ekspozycja będzie rozmieszczona na kilku poziomach w obu basztach Żurawia oraz w części dźwigowej. Warstwa merytoryczna zostanie ujęta w fabularyzowanej, filmowej formie, której bohaterem będzie historyczna postać gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa.
Na wystawie pojawią się również zagadnienia takie jak działanie XVII-wiecznej stoczni, życie gdańskich mieszczan oraz gwar i dynamika tawerny portowej. Zabytkowe przedmioty, dioramy i makiety zostaną uzupełnione dobrze dobranymi technikami multimedialnymi, na wystawie pojawią się więc stanowiska interaktywne, hologramy oraz panoramiczne i dotykowe ekrany.
Remont Żurawia możliwy dzięki funduszom EOG i środkom MKiDN
Zarówno renowacja, jak i realizacja nowej wystawy stałej w Żurawiu są możliwe dzięki finansowaniu w ramach funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wykorzystaniu środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt inwestycji wynosi 18 milionów złotych, z czego 13 milionów pochodzi z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii (fundusze EOG), a ponad 2 miliony ze środków MKiDN.
Zobacz też – Biura do wynajęcia w Gdańsku – Jakie są zalety wynajmu biur?
Pozostała kwota to wkład własny NMM (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 r.