Impreza już się odbyła

Imprezy

Noc w Narodowym Muzeum Morskim

InfoGdansk
20 maja, 2021
Zdjęcie: Noc w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

W dniu 22 maja Narodowe Muzeum Morskie serdecznie zaprasza na nocne zwiedzanie kilku oddziałów muzealnych. Placówka proponuje wizytę „na żywo” oraz w formule online.

Data wydarzenia jest nieprzypadkowa – dzień wcześniej Narodowy Bank Polski po raz pierwszy wyemituje pięciozłotową monetę z przedstawieniem gdańskiego Żurawia.

Gdański Żuraw – największy dźwig portowy średniowiecznej Europy

Program muzealnej nocy będzie dedykowany właśnie tej niezwykłej i szeroko rozpoznawalnej konstrukcji portowej. Nadmotławski Żuraw powstał w połowie XV wieku i był największym dźwigiem portowym w średniowiecznej Europie! Po powojennej odbudowie stał się zalążkiem Narodowego Muzeum Morskiego, które jako instytucja muzealna stale się rozwija, na przykład w dniu 18 maja 2021 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.

Moneta z Żurawiem będzie od 21 maja dostępna w oddziałach Narodowego Banku Polskiego, a dzień później stanie się ważnym wątkiem programu online Nocy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

W ramach „nocnych” atrakcji na facebookowym profilu muzeum zostaną w godzinach 18-22 wyemitowane filmy z humorystycznymi historiami i udziałem aktorów w strojach z różnych epok. Filmy będą dedykowane Żurawiowi i dawnemu nadmotławskiemu miastu, a wplecionym w opowiadania motywem będzie pieniądz i jego wpływ na osoby przedstawione w filmowych historyjkach. Moneta z Żurawiem pojawi się także w grze online typu escape room, której akcja rozgrywać się będzie we wnętrzu zabytkowego dźwigu portowego.

Ciekawą atrakcją muzealnej Nocy będą też Kapsuły Czasu – specjalne skrzynie o drewnianej konstrukcji ustawione zostaną w holu Ośrodka Kultury Morskiej oraz Spichlerzy na Ołowiance. Do ich wnętrz zwiedzający będą mogli wrzucać drobne nietłukące się przedmioty, zdjęcia, dziecięce rysunki, pocztówki, listy – zatem drobiazgi z przekazem dla przyszłych pokoleń. W ten sposób muzeum zamierza nawiązać do tradycji gromadzenia i przechowywania pamiątek z okazji ważnych wydarzeń, a taką bez wątpienia jest remont zabytkowego Żurawia. Kapsuła Czasu zostanie umieszczona na dźwigowym poddaszu, a jej ponowne otwarcie nastąpi w 2071 roku, zatem po upływie po 50 lat. Zleci szybciej, niż można przypuszczać…

Noc w Narodowym Muzeum Morskim – informacje

Poniżej informacje o godzinach zwiedzania w dniu 22 maja

Spichlerze na Ołowiance – w godzinach 18:00-22:00. Dodatkowo, w godzinach 22:00-23:00 zapraszamy do oglądania wyświetlanych na ścianie spichlerza „Panna” obrazów związanych z dawnym Gdańskiem;
Statek – muzeum „Dar Pomorza” – w godzinach 18:00-22:00;
Muzeum Rybołówstwa w Helu – w godzinach 16:00 – 22:00.

Podczas trwania Nocy w Narodowym Muzeum Morskim bilety wstępu do trzech oddziałów będą w cenie symbolicznej złotówki.

Oddziały biorące udział w Nocy będą 22 i 23 maja otwarte dla zwiedzających również w swoich stałych godzinach dziennych.