Imprezy

Koncert w Muzeum II Wojny Światowej

InfoGdansk
1 marca, 2023

W Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się koncert „Piosenki z partyzanckiego notesu Leszka i Lufy” , którego wcześniejsze wykonanie uniemożliwiły ograniczenia z czasu pandemii.

Koncertu będzie można wysłuchać 1 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzenie wpisywać się będzie w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Koncert utworów partyzanckich w Muzeum II Wojny Światowej

Na warstwę artystyczną koncertu złożą się utwory wojenne i partyzanckie zanotowane w notesie Olgierda Christy – żołnierza i dowódcy szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK, który prowadził zapiski w 1946 r. w czasie walk na Pomorzu.

Większość tekstów to piosenki żołnierskie i wojskowe powstałe w latach 1942–1944.

Notes, będący ważną pamiątką związaną z walką wileńskich partyzantów z okupacją sowiecką na terenie północnej Polski w 1946 r., zawiera wiele cennych informacji. Zapiski utworów świadczą o tym, że partyzanci znali i śpiewali piosenki, które powstały w różnych regionach okupowanej Polski, dostosowywali teksty do ówczesnej rzeczywistości i błyskawicznie przyswajali utwory, między innymi takie jak sławiące żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa Czerwone maki na Monte Cassino. Z kolei w dzienniku ppor. Henryka Wieliczko „Lufy” (innego dowódcy w 5 Brygadzie Wileńskiej AK) czytamy o tym, że pod koniec maja 1946 r. partyzanci uczyli się nowego utworu Więc naprzód (mowa o wierszu K. K. Baczyńskiego Pocałunek, który stał się żołnierską piosenką).

Koncert w Muzeum II Wojny Światowej – informacje

Śpiew i muzykę dopełni artystyczna wizualizacja, opracowaną w nawiązaniu do działalności 5 Brygady Wileńskiej AK oraz postaci ppor. „Lufy” i „Leszka”.

Koncert odbędzie się 1 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Bilety do nabycia w cenie 10,00 zł ulgowy/20,00 zł normalny dostępne tutaj: https://bilety.muzeum1939.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idg=4

oraz w kasach stacjonarnych MIIWŚ.