Informacje

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

InfoGdansk
17 sierpnia, 2022
Zdjęcie: 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Fot. Muzeum II Wojny Światowej.

W bieżącym roku przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Gdańsk nieprzypadkowo uznawany jest za symbol wybuchu tego konfliktu, na terenie miasta do historii przeszła obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte oraz gmachu Poczty Polskiej.

Uroczystości w Muzeum II Wojny Światowej

Rocznicowe uroczystości odbędą się między innymi w Muzeum II Wojny Światowej. W dniu 1 września muzealna placówka będzie czynna już od godziny 7.00. Na zwiedzających czekają muzealne wystawy, wstęp za symboliczną złotówkę. Ponadto placówka przygotowała ciekawy program podkreślający wyjątkowe znaczenie pierwszego wrześniowego dnia.

W tym dniu w Muzeum II Wojny Światowej odbędą się:

Debata oksfordzka pod tytułem:

„Dla młodzieży muzea stanowią bardzo ważny element edukacji kulturalnej, historycznej i obywatelskiej. Który kierunek lepiej wypełni to zobowiązanie? Narracyjne opowieści z wykorzystaniem zbiorów czy cyfrowe projekty w rozszerzonej rzeczywistości?”

Pokaz filmu „Orzeł” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

Warto przypomnieć – polski okręt podwodny ORP „Orzeł” po wybuchu wojny pełnił niebezpieczną i wyczerpującą służbę patrolową na bałtyckim akwenie. Ze względu na chorobę dowódcy okręt zawinął do neutralnego Tallina, pomimo aresztu i konfiskaty przyrządów nawigacyjnych polska załoga brawurowo uprowadziła okręt, po wielodniowej tułaczce ORP „Orzeł” przedarł się do Wielkiej Brytanii.

Zobacz więcej – ORP „Orzeł” uciekł z Tallina

Koncert „Wstanie Świt” w wykonaniu Leszka Możdżera, światowej sławy gdańskiego muzyka jazzowego.

Finisaż wystawy archeologicznej „Kiedy się wypełniły dni… Pochówki polskich obrońców Westerplatte”.

W 2019 roku w trakcie prac archeologicznych odkryto szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte, tej tematyki dotyczyła wspomniana muzealna wystawa.

Zobacz więcej – „Kiedy się wypełniły dni… Pochówki polskich obrońców Westerplatte”

Spotkanie z Kołem Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

XI Spotkanie Rodzin Westerplatczyków.

W tym dniu na zwiedzających czekać będą otwarte pracownie konserwacji, zatem od zaplecza można popatrzeć na niełatwą pracę muzealnych konserwatorów.

Muzeum proponuje też zwiedzanie wystaw głównej i dziecięcej w towarzystwie adekwatnie przebranych edukatorów.

Natomiast w wybranych sekcjach muzealnej wystawy młodzi aktorzy odgrywać będą przejmujące etiudy teatralne o tematyce dotyczącej polskiej wojny obronnej z 1939 roku.

Gdańsk – symbol wybuchu II wojny światowej

Miasto Gdańsk nieprzypadkowo uznaje się za symbol wybuchu II wojny światowej. Jako tak zwane Freie Stadt Danzig przez dwie dekady swojego istnienia stanowiło oś sporu między Rzeczpospolitą, niemiecką Republiką Weimarską i jej kontynuacją – coraz bardziej agresywną III Rzeszą.

Do historii przeszła obrona Westerplatte, gdzie zamiast oczekiwanych 12 godzin polscy żołnierze stawiali opór przez długi tydzień. W pobliżu muzealnej placówki znajduje się budynek Poczty Polskiej, który rankiem 1 września został zaatakowany przez przeważające oddziały niemieckie, po bohaterskiej obronie kapitulacja polskiej obsady nastąpiła dopiero 14 godzin później.

Siedem lat wcześniej dziennikarz Ksawery Prószyński wskazywał na Gdańsk jako przyczynę kolejnego wojennego konfliktu. Uwagę światowej opinii publicznej zwróciły też defetystyczne artykuły francuskiej prasy ze słynnym „Pourquoi mourir pour Dantzig?” (Dlaczego musimy umierać za Gdańsk?) na czele.

INFORMACJE
83. rocznica wybuchu II wojny światowej;
Uroczystości w Muzeum II Wojny Światowej;
Plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk;
1 września 2022 r.
https://muzeum1939.pl/obchody-83-rocznicy-wybuchu-ii-wojny-swiatowej/aktualnosci/5509.html