Wydarzenia

Hotel Novotel przyjął pierwszych gości

InfoGdansk
7 listopada, 2019
Zdjęcie: Hotel Novotel Gdańsk Centrum - fotografia współczesna.

Historia marki Novotel sięga 1967 roku, gdy francuscy biznesmeni Paul Dubrule i Gerard Pélisson otworzyli pierwszy taki hotel w okolicy Lille. Inwestorzy zainspirowali się amerykańską formułą motelową, według której średniej klasy obiekty lokalizowano przy uczęszczanych trasach, a usługi hotelowe adresowano do podróżujących biznesmenów.

21 stycznia 1976 roku – gdański hotel „Novotel” przyjął pierwszych gości

Wspomniani inwestorzy działali z ogromnym rozmachem, hotele klasy Novotel stanowiły tylko wycinek rozwijanej przez nich strategii. Stworzona przez nich hotelowa sieć Accor otwierała nowe hotele w kolejnych krajach Europy i Azji, fale tej rynkowej ekspansji dotarły i do Polski, która pod rządami gierkowskiej ekipy po omacku szukała sposobu na modernizację gospodarki i załagodzenie coraz bardziej niepokojących nastrojów społecznych.

Obiekt powstał na zamówienie Zjednoczenia Gospodarki Turystycznej, a inwestycję kompleksowo przeprowadziła francuska firma SODETEG specjalizująca się w takich właśnie realizacjach hotelowych. W roli głównych podwykonawców wystąpiły lokalne firmy Hydrobudowa 4 oraz Gdańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Budowa obiektu trwała 22 miesiące, prace prowadzono w bardzo trudnym terenie, wymagającym skomplikowanych prac zbrojeniowych. Ze względu na słabą nośność niezbędne było wbicie w grunt 270 pali utrzymujących budynek.

Budowa tego hotelu była też pierwszą poważną inwestycją w przestrzeni Wyspy Spichrzów, kompletnie zniszczonej pod koniec II wojny światowej.

Otwarcie gdańskiego „Novotelu” nastąpiło 21 stycznia 1976 roku, na uroczystości pojawiło się sporo branżowych i lokalnych prominentów. W ceremonii wzięli między innymi udział: dyrektor naczelny Zjednoczenia Gospodarki Turystycznej Edgar Kaczmarek, wiceprezydent Gdańska Kazimierz Rynkowski, dyrektor gdańskiego „Monopolu” i „Novotelu” Stanisław Fetter oraz przedstawiciele firmy francuskiej.

Formuła tego obiektu rzeczywiście wniosła powiew świeżości w siermiężny styl PRL-u. W obiekcie oferowano 154 pokoje 2-osobowe z łazienkami, ponadto bar kawowy oraz salę konferencyjną na 320 miejsc z możliwością wykorzystania w roli sali bankietowej. Obok hotelu urządzono parking z miejscem na 70 samochodów.

Hotel został włączony do międzynarodowego systemu rezerwacji sieci „Novotel”. W tym czasie trwała w Gdańsku budowa kolejnego obiektu z wykorzystaniem podobnych założeń. Hotel Posejdon w gdańskiej dzielnicy Jelitkowo był również budowany przez wspomnianą firmę SODETEG, do obiektu dodano basen kryty, saunę oraz nowocześnie wyposażoną salę dyskotekową.

Na tle gomułkowskiej biedy gierkowska dekada rzeczywiście przyniosła otwarcie na świat i próbę unowocześnienia zacofanej gospodarki. W ówczesnych uwarunkowaniach politycznych i patologicznych pryncypiów socjalistycznego ustroju – modernizacyjne starania były skazane na niepowodzenie. Z drugiej strony zmieniły społeczne aspiracje i zrodziły nie znane wcześniej aktywności i inicjatywy.

Przy działających w zachodnioeuropejskim stylu hotelach kłębiły się stada cinkciarzy, stręczycieli z „personelem”, zazwyczaj przy dyskretnej „opiece” strażników socjalistycznego reżimu. Otwarcie na świat niezauważalnie podmywało fundamenty ustroju, z czego oficjalne czynniki nie zdawały sobie sprawy i czego zrozumieć nie potrafiły…

Hotele marki „Novotel” należą do francuskiej sieci Accor – największej takiej w Europie i szóstej na świecie. W grupie Accor działa 4800 hoteli ze stu krajów, w szerokiej ofercie około 704 tys. Pokoi. W Polsce działa 13 hoteli marki „Novotel”, z czego w Gdańsku dwa – przedstawiony w tym wpisie obiekt przy ulicy Pszennej i drugi Novotel Gdańsk Marina w Jelitkowie.

Hotel Novotel Gdańsk Centrum składa się z trzech kondygnacji hotelowych i parterowej części usługowo-gastronomicznej. W 2013 roku opisywany obiekt był pierwszym hotelem z tej sieci w Polsce, w którym wprowadzono całkowity zakaz palenia papierosów!