Wydarzenia

Hotel Novotel przyjął pierwszych gości

InfoGdansk
7 listopada, 2019
Zdjęcie: Hotel Novotel Gdańsk Centrum - fotografia współczesna.

Historia marki Novotel sięga 1967 roku, gdy francuscy biznesmeni Paul Dubrule i Gerard Pélisson otworzyli pierwszy taki hotel w okolicy Lille. Inwestorzy zainspirowali się amerykańską formułą motelową, według której średniej klasy obiekty lokalizowano przy uczęszczanych trasach, a usługi hotelowe adresowano do podróżujących biznesmenów.

21 stycznia 1976 roku – gdański hotel „Novotel” przyjął pierwszych gości

Wspomniani inwestorzy działali z ogromnym rozmachem, hotele klasy Novotel stanowiły tylko wycinek rozwijanej przez nich strategii. Stworzona przez nich hotelowa sieć Accor otwierała nowe hotele w kolejnych krajach Europy i Azji, fale tej rynkowej ekspansji dotarły i do Polski, która pod rządami gierkowskiej ekipy po omacku szukała sposobu na modernizację gospodarki i załagodzenie coraz bardziej niepokojących nastrojów społecznych.

Hotel „Novotel” w Gdańsku

Obiekt powstał na zamówienie Zjednoczenia Gospodarki Turystycznej, a inwestycję kompleksowo przeprowadziła francuska firma SODETEG specjalizująca się w takich właśnie realizacjach hotelowych. W roli głównych podwykonawców wystąpiły lokalne firmy Hydrobudowa 4 oraz Gdańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Budowa obiektu trwała 22 miesiące, prace prowadzono w bardzo trudnym terenie, wymagającym skomplikowanych prac zbrojeniowych. Ze względu na słabą nośność niezbędne było wbicie w grunt 270 pali utrzymujących budynek.

Budowa tego hotelu była też pierwszą poważną inwestycją w przestrzeni Wyspy Spichrzów, kompletnie zniszczonej pod koniec II wojny światowej.

Otwarcie gdańskiego „Novotelu” nastąpiło 21 stycznia 1976 roku, na uroczystości pojawiło się sporo branżowych i lokalnych prominentów. W ceremonii wzięli między innymi udział: dyrektor naczelny Zjednoczenia Gospodarki Turystycznej Edgar Kaczmarek, wiceprezydent Gdańska Kazimierz Rynkowski, dyrektor gdańskiego „Monopolu” i „Novotelu” Stanisław Fetter oraz przedstawiciele firmy francuskiej.

Formuła tego obiektu rzeczywiście wniosła powiew świeżości w siermiężny styl PRL-u. W obiekcie oferowano 154 pokoje 2-osobowe z łazienkami, ponadto bar kawowy oraz salę konferencyjną na 320 miejsc z możliwością wykorzystania w roli sali bankietowej. Obok hotelu urządzono parking z miejscem na 70 samochodów.

Hotel został włączony do międzynarodowego systemu rezerwacji sieci „Novotel”. W tym czasie trwała w Gdańsku budowa kolejnego obiektu z wykorzystaniem podobnych założeń. Hotel Posejdon w gdańskiej dzielnicy Jelitkowo był również budowany przez wspomnianą firmę SODETEG, do obiektu dodano basen kryty, saunę oraz nowocześnie wyposażoną salę dyskotekową.

Novotel – hotelowa nowoczesność

Na tle gomułkowskiej biedy gierkowska dekada rzeczywiście przyniosła otwarcie na świat i próbę unowocześnienia zacofanej gospodarki. W ówczesnych uwarunkowaniach politycznych i patologicznych pryncypiów socjalistycznego ustroju – modernizacyjne starania były skazane na niepowodzenie. Z drugiej strony zmieniły społeczne aspiracje i zrodziły nie znane wcześniej aktywności i inicjatywy.

Przy działających w zachodnioeuropejskim stylu hotelach kłębiły się stada cinkciarzy, stręczycieli z „personelem”, zazwyczaj przy dyskretnej „opiece” strażników socjalistycznego reżimu. Otwarcie na świat niezauważalnie podmywało fundamenty ustroju, z czego oficjalne czynniki nie zdawały sobie sprawy i czego zrozumieć nie potrafiły…

Zobacz też – Gdzie kupić dobry sprzęt pneumatyczny?

Hotele marki „Novotel” należą do francuskiej sieci Accor – największej takiej w Europie i szóstej na świecie. W grupie Accor działa 4800 hoteli ze stu krajów, w szerokiej ofercie około 704 tys. Pokoi. W Polsce działa 13 hoteli marki „Novotel”, z czego w Gdańsku dwa – przedstawiony w tym wpisie obiekt przy ulicy Pszennej i drugi Novotel Gdańsk Marina w Jelitkowie.

Hotel Novotel Gdańsk Centrum składa się z trzech kondygnacji hotelowych i parterowej części usługowo-gastronomicznej. W 2013 roku opisywany obiekt był pierwszym hotelem z tej sieci w Polsce, w którym wprowadzono całkowity zakaz palenia papierosów!