Rozmaitości

Gdzie kupić dobry sprzęt pneumatyczny?

InfoGdansk
14 grudnia, 2022

Słowo „pneuma” oznacza w języku greckim podmuch wiatru – ruch powietrza, a od przeszło stulecia w różnych formach i kombinacjach jest wykorzystywane w terminologii technicznej na całym świecie.

Pneumatyka jest więc dziedziną techniki, w której powietrze o zmienionym ciśnieniu służy jako nośnik energii, a w układach sterowania jako nośnik informacji. Natomiast słowem „pneumatyczny” określa się urządzenia lub układy oparte na zastosowaniu sprężonego powietrza lub innych odpowiednich gazów.

Zakup sprzętu pneumatycznego

Jak działa urządzenie pneumatyczne? Wyjaśniając w uproszczeniu – sprężone kompresorem powietrze przedostaje się odpowiednim przewodem do cylindra, w którym wprawiony w ruch wirnik dzieli wnętrze na dwie części. Wskutek zmiany ciśnienia w komorach powstaje energia, która za pośrednictwem wału przekazywana jest na kolejne elementy urządzenia.

Urządzenia pneumatyczne zapewniają wiele korzyści z ich wykorzystania. Prosty w konstrukcji sprzęt jest mniej podatny na awarie i uszkodzenia, do tego bardzo odporny na skrajnie trudne warunki atmosferyczne. Ze sprzętu pneumatycznego można więc korzystać w czasie mrozu, deszczu, a nawet pod wodą!

W porównaniu do urządzeń elektrycznych czy spalinowych, sprzęt pneumatyczny jest znacząco lżejszy. W trakcie użytkowania nie wytwarza iskier, jego zastosowanie minimalizuje więc zagrożenie pożarowe.

Z takimi zaletami pneumatyka znalazła szerokie zastosowanie w wielu branżach gospodarki i gałęziach techniki. Z pneumatyką można więc spotkać się w budownictwie, górnictwie, przemyśle chemicznym, gastronomii, a nawet w medycynie.

Z najbardziej podstawowych takich urządzeń można wymienić sprężarki, wiertarki i młoty udarowe, systemy wentylacyjne, czy też młoty i dłuta pneumatyczne. Gdzie zatem kupić dobrej jakości sprzęt tego rodzaju? Warto wziąć pod uwagę sklep pneumatyczny w Gdańsku, w którym wybierać można z szerokiego asortymentu i znakomitych jakościowo produktów.

Sklep prowadzony przez firmę Pneumat System zapewnia sprawną obsługę procesu sprzedaży, szybką wysyłkę, szeroki serwis posprzedażowy oraz atrakcyjne rabaty dla stałych klientów B2B.

Bezpieczeństwo w pneumatyce

Z użyciem pneumatyki powstają też rozbudowane i skomplikowane instalacje ciśnieniowe, w przypadku których wielkiego znaczenia nabiera bezpieczeństwo i niezawodność ich działania. Podstawowym elementem zapewniającym niezawodność tego rodzaju urządzeń i układów są zawory bezpieczeństwa sprężynowe, które chronią instalacje przed dużym wzrostem ciśnienia ponad przyjętą wartość graniczną.

Zawory tego typu otwierają się automatycznie i następnie obniżają ciśnienie panujące w całym układzie. Otwarcie odbywa się wyłącznie pod wpływem siły wywieranej przez czynnik roboczy, nie jest więc potrzebne zewnętrzne zasilanie. Zamknięcie następuje pod wpływem przeciwstawnej siły mechanizmu zaworowego, uwolnionej sprężyną lub odpowiednim ciężarkiem.

Dobór i montaż zaworów sprężynowych wymaga jednak fachowej wiedzy, przede wszystkim właściwej konfiguracji z parametrami urządzenia.

Zawory bezpieczeństwa sprężynowe są więc kluczowe w działaniu i bezpieczeństwie urządzeń oraz układów pneumatycznych.
W ofercie Pneumat System znaleźć można szeroką gamę zaworów bezpieczeństwa sprężynowych, które zastosować można w eksploatacji zbiorników ciśnieniowych, kotłów parowych, pomp, silosów stacjonarnych i wielu innych.

Kolejnym ważnym ogniwem są węże przemysłowe, z użyciem których następuje między innymi przesył sprężonego powietrza z kompresora do urządzenia.

Właściwy dobór węży jest szczególnie ważny, bo przewody elastyczne często stanowią najsłabszy element procesów produkcyjnych i technologicznych. Dlatego kwestia doboru właściwego węza i jego końcówki powinna być bardzo przemyślana. Wspomniany sklep zapewnia szeroki asortyment węży przemysłowych i fachowe doradztwo w tej tematyce.

W proponowanej ofercie węży tłocznych znaleźć można szeroki asortyment przewodów przemysłowych wykonanych z gumy, silikonu, tworzyw sztucznych oraz teflonu. Te ostatnie przeznaczone są do przesyłu niebezpiecznych chemikaliów i charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury i podwyższone ciśnienie.