Rozmaitości

Jak działają pompy pneumatyczne i kiedy się je stosuje? Wyjaśniamy

InfoGdansk
24 października, 2022

Odpowiednio dobrana pompa jest jednym z głównych elementów układu centralnego smarowania. Występuje ona w kilku wersjach, które dopasowuje się do typu maszyny i rodzaju wykonywanej przez nią pracy. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy skupić się na jednym z dostępnych wariantów, jakim są pompy pneumatyczne. Wyjaśnimy m.in. zasadę ich działania oraz odpowiemy na pytanie dotyczące tego, kiedy się je stosuje.

Zasada działania pompy pneumatycznej w układzie centralnego smarowania

Ruchome elementy maszyny narażone są na aktywną pracę. W związku z tym wymagają systematycznego natłuszczania, które zapobiega tarciu, zwiększając wydajność urządzenia oraz przedłużając żywotność jego podzespołów. Właśnie w tym celu powstały układy centralnego smarowania, które regularnie dostarczają do odpowiednich elementów wyznaczoną ilość oleju bądź smaru, rozprowadzając go po całym układzie.

Jedną z głównych części składowych układu smarowania jest pompa, która występuje aż w kilku rodzajach. Wśród nich wyróżnia się m.in. pompy pneumatyczne. Działają one na zasadzie różnicy ciśnień, występującej między stroną ssawną a tłoczoną. Daje to możliwość przetransportowania odpowiedniej substancji. W zależności od elementu, przez który transport ten się odbywa, pompy pneumatyczne mogą być membranowe bądź tłokowe. Poruszane są one przez silnik pneumatyczny napędzany sprężonym powietrzem, co wymaga zastosowania kompresora.

Kiedy stosuje się pompy pneumatyczne?

Rodzaj pompy w układzie centralnego smarowania dobiera się w zależności od typu maszyny i rodzaju wykonywanej przez nią pracy. Dzięki temu układ pracuje z odpowiednią intensywnością, przez co zapewniona zostaje ciągłość pracy. Jeśli chodzi o pompy pneumatyczne, to zazwyczaj stosuje się je wtedy, kiedy występuje dość duże zapotrzebowanie na środek smarowniczy. Właśnie przez to znajdują zastosowanie w wielu małych i średnich układach smarowania – głównie wtedy, kiedy nie ma możliwości podłączenia zasilania lub mogłoby to stwarzać zagrożenie.

Pompy pneumatyczne mogą pracować w różnorodnych warunkach. Różnią się także pod względem materiałów użytych do ich wytworzenia, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem. Stawiaj tylko i wyłącznie na sprzęt wysokiej jakości. Godne uwagi pompy pneumatyczne znajdziesz np. na stronie https://www.jutech.com.pl/Pompy-pneumatyczne.html. Jest to oficjalny dystrybutor produktów Lincoln GmbH & Co. KG w Polsce. Marka ta jest jedną z wiodących w tej branży. Oferuje różnorodne systemy smarowania i nowoczesne rozwiązania, co z kolei przekłada się na skuteczność i niezawodność działania całego układu.