Informacje

Gdański bursztyn w Księdze Rekordów Guinnessa

InfoGdansk
27 października, 2022
Zdjęcie: Największa bryła bursztynu na świecie. Fot. Muzeum Bursztynu.

Gdańsk nieprzypadkowo posługuje się mianem Światowej Stolicy Bursztynu. W nadmotławskim mieście od stuleci powstają wspaniałe dzieła bursztynowej sztuki, gdańscy artyści przyczynili się też do powstania słynnej Bursztynowej Komnaty, a swoim zaangażowaniem pomogli przy rekonstrukcji tego niezwykłego dzieła.

Największa bryła bursztynu na świecie

Miasto szczyci się bogatymi zbiorami naturalnego i artystycznie przetworzonego bursztynu.

Nowoczesną i interesującą ekspozycję dotyczącą tej tematyki zobaczyć można w Muzeum Bursztynu, które od lipca 2021 roku działa w przestronnym wnętrzu Wielkiego Młyna – największego młyńskiego zakładu w średniowiecznej Europie!

W 2017 roku podczas Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif zwiedzający z niedowierzaniem podziwiali ogromną bryłę glesytu, czyli bursztynu sumatrzańskiego. Niezwykły eksponat jako własność kolekcjonerów Janusza Fudali i Douga Lundberga był później prezentowany na wystawie „Bursztyny Świata”.

Dzięki dotacji w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów bryła została kupiona przez gdańskie Muzeum Bursztynu, po transakcji natychmiast padła zapowiedź starań o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

Związane z procedurą pomiary odbyły się 28 czerwca 2022 roku, zatem w Światowy Dzień Bursztynu. W weryfikacji udział wzięli certyfikowani eksperci akredytowani przez krajowe Biuro Rekordów.

Przeprowadzony pomiar wykazał aż 68,2 kg ciężaru badanej bryły, tym samym gdański okaz został oficjalnie uznany za największą bryłę bursztynu na świecie i wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Wcześniejszy rekord został pobity aż o 18 kg, dotychczasowa bursztynowa rekordzistka waży „zaledwie” 50 kg i jest własnością przedsiębiorcy Josepha Fama z Singapuru. W trakcie badań przeprowadzono też laserowe wymiarowanie gdańskiej bryły, które wykazało wartości 74×57,1×42,1 cm.

Skąd pochodzi największa bryła bursztynu na świecie? Bryła została znaleziona w kopalni węgla brunatnego w okolicy miasta Gunung Tua na terenie północnej Sumatry. Tak zwany glesyt (bursztyn indonezyjski) liczy sobie ok. 20-23 mln lat, zatem jest znacząco młodszy od bursztynu bałtyckiego, uznawanego za najcenniejszy na świecie. Glesyt powstał z żywic drzew liściastych, których gatunki do dzisiaj występują w azjatyckich lasach równikowych.

Opisywaną bryłę zobaczyć można bezpłatnie, eksponat prezentowany jest w ogólnodostępnej strefie gdańskiego Muzeum Bursztynu.

Gdańskie rekordy Guinnessa

W ten oto sposób miasto Gdańsk zyskało drugi wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

Pierwszy taki sukces uzyskano na przełomie 2000 i 2001 roku, gdy w przestrzeni Długiego Targu ponad 10 tysięcy gdańszczan i gdańszczanek pobrzękując małymi dzwoneczkami przywitało Nowy Rok i nadejście kolejnego tysiąclecia. Przy okazji nawiązano do gdańskich carillonów – nietypowych instrumentów zbudowanych z kilkudziesięciu dzwonów. Warto przypomnieć – Gdańsk jest jedynym miejscem w Polsce, w którym znajdują się carillony koncertowe, czyli instrumenty złożone z co najmniej 23 dzwonów wieżowych.

Bursztynowa twórczość otworzyła też drogę do innych Rekordów Guinnessa. Bursztynowy „Titanic” oraz Bursztynowa Latarnia – dzieła artysty Tomasza Ołdziejewskiego zostały uznane za największe rzeźby wykonane z bursztynu i również nagrodzone wpisami do słynnej księgi.

Tomasz Ołdziejewski mieszka w Sztutowie, a wystawę jego dzieł zobaczyć można w Gminnym Ośrodku Kultury w Stegnie.

Zobacz też – Krótka przerwa w ubezpieczenie samochodu – co za to grozi?

W pobliżu Muzeum Bursztynu znajduje się kościół św. Brygidy, w którym od kilkunastu lat powstaje Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Ciekawą wystawę poświęconą bursztynowej tematyce zobaczyć można w przestrzeni zamku w Malborku. W pierwszej kolejności zachęcamy jednak do zwiedzania wystawy stałej w gdańskim Muzeum Bursztynu.