Wydarzenia

Poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w kościele św. Brygidy

InfoGdansk
4 czerwca, 2020
Zdjęcie: Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w gdańskim kościele św. Brygidy.

Kościół św. Brygidy odegrał ważną rolę w antytotalitarnym sprzeciwie polskiego społeczeństwa, a w kolejnych latach świątynia zasłynęła z bursztynowej sztuki o wyjątkowej wartości i walorach.

Podczas pielgrzymki gdańskich bursztynników na Jasną Górę z 2000 roku zrodziła się idea artystycznego upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II i odzyskanej niezależności.

16 grudnia 2017 roku – poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w kościele św. Brygidy

Skoro pomysł powstał w takich właśnie kręgach artystycznych, to nie dziwi bursztynowy charakter zaproponowanego dzieła.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w gdańskim kościele św. Brygidy

Budowa ołtarza bursztynowego rozpoczęła się jeszcze za życia ks. prałata Henryka Jankowskiego. Powstał wtedy artystyczny zarys proponowanego ołtarza z rzeźbami papieża Jana Pawła II, ks. kard. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, św. Brygidy i św. Marii Elżbiety Hesselblad.

W środkowej części ołtarza wizerunek Matki Bożej ubranej w bursztynową sukienkę wykonaną przez Mariusza Drapikowskiego – jednego z najwybitniejszych bursztynników gdańskich. Ciekawy też bursztynowy orzeł, dumnie zrywający się do lotu wolności.

W kompozycję została później włączona Monstrancja Bursztynowa, niezwykłe dzieło wykonane z dwustu fragmentów bursztynu, z ciekawym przesłaniem o ekumenicznym charakterze.

Po kilkuletnim zastoju dzieło budowy ołtarza wytrwale kontynuuje ks. proboszcz Ludwik Kowalski.

Głównym motywem ołtarzowego dzieła jest drzewo życia, z którego gałęzi zwieszają się bursztynowe winorośla. Kompozycję podkreślają łany jakby żywo falujących zbóż z bursztynowymi kłosami. W ołtarzu również krzyże z relikwiami św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wspomniany kapłan wygłaszał w kościele św. Brygidy budujące nadzieję nauczania.

Symbolika opisywanego ołtarza jest bardzo bogata i zostanie przedstawiona w osobnym wpisie.

Poświęcenie ołtarza bursztynowego

Uroczystość poświęcenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny odbyła się 16 grudnia 2017 roku. Data nieprzypadkowa, bo nawiązująca do dramatycznego protestu robotników z grudnia 1970 roku oraz wprowadzania stanu wojennego.

Dzień przed poświęceniem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbył się koncert symfoniczny zadedykowany opisywanej uroczystości.

Mszę św. celebrował nuncjusz apostolski ks. Salvatore Pennacchio, w uroczystości wziął udział prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda i wielu innych gości.

Bursztynowy ołtarz kontemplować można podczas odprawianych w kościele nabożeństw lub w trakcie godzin przeznaczonych na zwiedzanie świątyni.

W kościele św. Brygidy również inne miejsca o wielkim znaczeniu symbolicznym i również historycznym.

Do trudnych czasów antytotalitarnego sprzeciwu nawiązuje Kaplica Solidarności z symbolicznym grobem ks. Jerzego Popiełuszki. Krypta Czaszek to odwołanie do początków historii tej niezwykłej świątyni. Prawdopodobnie w tym miejscu czasowo spoczęły szczątki Brygidy Birgersdotter – późniejszej świętej, patronki kościoła i Zakonu Najświętszego Zbawiciela.