Rozmaitości

Krótka przerwa w ubezpieczenie samochodu – co za to grozi?

InfoGdansk
28 października, 2022

Krótka przerwa w ubezpieczenie samochodu – co za to grozi?

Ubezpieczenie OC swojego samochodu to jedna z tych umów, o której przedłużeniu lepiej nie zapominać. Niestety łatwiej powiedzieć niż zrobić. Wielu kierowcom zdarza się nie przedłużyć swojego ubezpieczenia OC, zazwyczaj wtedy, kiedy chcą je przenieść do innej firmy, w której otrzymali lepszą ofertę. Co wtedy robią? Składają wypowiedzenie aktualnej umowy OC, a następnie zapominają zawrzeć nową, w nowej firmie. Tymczasem ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny nakłada karę finansową na właścicieli, którzy mają nawet kilkudniową przerwę w polisie OC. O czym zatem powinieneś pamiętać, kiedy chcesz zmienić umowę na tańszą? Przede wszystkim o tym, że ważne jest tak samo wygłoszenie aktualnej polisy, jak i zawarcie nowej. Już 1 dniowa przerwa w ubezpieczeniu OC może cię słono kosztować i mocno uderzyć po kieszeni.

Przerwa w ubezpieczeniu OC — jaka jest za nią kara?

Zapominając przedłużyć polisę OC, powstaje tak zwana przerwa. Każdemu z nas może się zdarzyć o jeden lub dwa dni zapomnieć to zrobić, w konsekwencji czego jeździmy samochodem bez ubezpieczenia. Z tą sytuacją wiążą się dwa zagrożenia. Pierwsze z nich to to, że jeśli w tym czasie spowodujemy kolizję lub wypadek, za powstałe szkody będziemy płacić z własnej kieszeni. Nie są to zwykle małe kwoty, gdyż zwyczajowo koszty naprawy samochodów sięgają od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na tym jednak nie koniec. Nawet jeśli nie mając ważnego ubezpieczenia, nie spowodujesz w tym czasie szkody, i tak będzie na ciebie nałożona kara finansowa. Jej wysokość zależy od tego, o ile dni została przerwana ciągłość ubezpieczania OC. Szczegółowe informacje na ten temat prezentujemy poniżej.

Kary za przerwę w ubezpieczeniu dla właścicieli samochodów osobowych

  • Przerwa do 3 dni – 1204 zł
  • Przerwa od 4 do 14 dni – 3010 zł
  • Przerwa powyżej 14 dni – 6020 zł

Kary za przerwę w ubezpieczeniu dla właścicieli samochodów ciężarowych

  • Przerwa do 3 dni – 1806 zł
  • Przerwa od 4 do 14 dni – 4515 zł
  • Przerwa powyżej 14 dni – 9030 zł

Kary za przerwę w ubezpieczeniu dla właścicieli innych pojazdów

  • Przerwa do 3 dni – 201 zł
  • Przerwa od 4 do 14 dni – 502 zł
  • Przerwa powyżej 14 dni – 1003 zł

Większość z nas, będąc właścicielami samochodów osobowych, narażona jest na bolesną karę. Wydanie minimalnej kwoty 1200 złotych stanowi w wielu przypadkach koszt zakupu pakietu ubezpieczenia OC i AC. Jeśli nasza niepamięć będzie trwała jeszcze dłużej i kwota kary będzie zdecydowanie rosnąć. W naszym własnym dobrze pojętym interesie jest zatem to, by nie zapominać o ubezpieczeniu OC samochodu i na czas je odnawiać. Czy jest to trudne? Zdecydowanie nie, pomocna w tym jest strona https://porownywarki-ubezpieczen.pl/.

Jak działa ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny?

W jaki sposób organ kontrolujący sprawdza, czy polisa OC jest wykupiona, czy nie? Okazuje się, że to łatwiejsze niż można sobie wyobrazić. Od kilku lat działa wspólna baza danych, do której firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek wprowadzać informacje o nowo zawartych i rozwiązanych umowach. Specjalny system komputerowy śledzi tę bazę i natychmiast wychwytuje brak polisy OC. Działalność tę precyzyjnie reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, która też określa wysokość kar i sposób postępowania. Jednak to nie wszystko. Jeśli ciągłość ubezpieczenia OC zostanie przerwana, towarzystwo ubezpieczeniowe może nie honorować twoich zniżek za bezszkodową jazdę. Jednym z warunków ich utrzymania jest zapewnienie właśnie ciągłości polis OC, w przeciwnym wypadku właścicielowi pojazdu grozi utrata zniżek.

Materiał zewnętrzny.