Pomniki

Fontanna Neptuna w Kwartale Kamienic

InfoGdansk
10 marca, 2016
Zdjęcie: Nowy Neptun - inspiracja z filmu Piraci z Karaibów

Ten bardzo ciekawy pomnik został odsłonięty we wrześniu 2012 roku.

Większość mieszkańców Gdańska nie wie, że miejską przestrzeń wzbogacił kolejny posąg antycznego władcy mórz. Wynika to pewnie z faktu lokalizacji, bo monument jest ustawiony w miejscu niedostępnym dla osób postronnych, na podwórzu tzw. Kwartału Kamienic. Ten ciąg ekskluzywnych budynków przyzwoicie, mimo nowoczesnej formy, wkomponował się w zabudowę ulicy Szerokiej, a działające w części parterowej restauracje ożywiły senną do tej pory część Głównego Miasta.

Fontanna Neptuna – filmowa inspiracja

Dostęp utrudniony, można jednak wspiąć się na schody od strony ul. Tandeta, z pewnej odległości dobrze widać efektowną fontannę. Pomnik Neptuna został dość nietypowo zaaranżowany, nie znajdziemy w nim antycznej powagi posągu z Długiego Targu, jest za to spora dawka fantazji i baśniowości. Autor Tomasz Radziewicz nie ukrywa, że w tym przypadku rzeźbiarską inspirację odnalazł w popularnym cyklu filmowym „Piraci z Karaibów”.

Pomniki Tomasza Radziewicza

Warto zapamiętać nazwisko tego rzeźbiarza, mimo stosunkowo młodego wieku  wzbogacił Pomorze udanymi realizacjami pomnikowymi. Według jego koncepcji powstał m.in. monument Józefa Piłsudskiego w Gdańsku oraz pełny dynamiki posąg Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim.

Zobacz też – Jak dobrać syfon do zlewu?