Rozmaitości

Jak dobrać syfon do zlewu?

InfoGdansk
21 stycznia, 2023

Syfon do zlewozmywaka powinien być odpowiednio dobrany, aby spełniał dobrze swoją funkcję. Jest to bardzo istotne i wpływa na komfort późniejszego użytkowania zlewu. Syfon, chociaż często jest niewidoczny, pełni bardzo ważną funkcję odprowadzania brudnej wody i nieprzyjemnych zapachów, powstających w kanalizacji. Syfon najczęściej jest kupowany razem ze zlewem. Jednak czasem wymaga wymiany i wtedy pojawia się problem. Jaki syfon do zlewozmywaka wybrać, najczęściej podpowie sprzedawca lub hydraulik.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie syfonu?

Syfon do zlewu kuchennego powinien być odpowiednio dobrany, a później poprawnie zamontowany. Syfony zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego, ale w sklepie można spotkać ich różne rodzaje. Wyróżnia się syfony: 

  • butelkowe-wysokie i bardzo wąskie, przez co mogą się zatykać,
  • rurowe, typu U,
  • płaski, poziomo skierowany w kierunku ściany,
  • wykonane z mosiądzu, dekoracyjne.

Oprócz odpowiedniego rodzaju syfonu przy zakupie powinno się również uwzględnić jego wielkość. Odpływy syfonów często mają średnicę 1,5 lub 3,5 cala. Ten ostatni uznawany jest za standardowy rozmiar odpływu. Przy wyborze syfonu ważna jest również wielkość odpływów, aby można je było dopasować do zlewu. Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, jest obecność lub brak tak zwanego przelewu. W przypadku dwukomorowego zlewu, syfon powinien być zaopatrzony w 2 odpływy przelewowe. Przelewy mogą mieć kształt okrągły lub prostokątny. Często odpływy, aby pasowały do zlewu, można odpowiednio przyciąć i nagiąć. Jednak nie wszystkie syfony są tak plastyczne i łatwe do skrócenia. 

Rodzaj zlewu

Przy wyborze odpowiedniego syfonu duże znaczenie ma również rodzaj zlewu. Zlewozmywak stalowy ma krótsze śruby mocujące, a granitowy-dłuższe. Warto to sprawdzić przed zakupem syfonu i zmierzyć grubość zlewu w miejscu odpływu, aby później uniknąć przykrych niespodzianek i wymiany towaru. 

Syfon z korkiem ręcznym i automatycznym

Istnieją zlewy z syfonami, które mają zwykłe korki lub system automatyczny do odprowadzania wody. System automatyczny jest wygodny i niewidoczny, ale częściej się psuje i wymaga wymiany. Jeśli priorytetem przy wyborze syfonu jest jego praktyczność, lepiej wybrać system ze zwykłym korkiem ręcznym. 

Podłączenie syfonu do pralki lub zmywarki

Niektóre systemy mają możliwość podłączenia pralki i zmywarki i odprowadzania z nich wody. Zaoszczędza to miejsce i jest bardzo praktyczne, a podłączenie tych urządzeń jest bardzo proste. To rozwiązanie jest bardzo popularne w każdym domu i warto o nim pamiętać przy wyborze odpowiedniego syfonu. 

Przy wyborze odpowiedniego syfonu do zlewu trzeba wziąć pod uwagę wiele opcji. Jeśli jest to kłopotliwe, najlepiej doradzić się sprzedawcy w sklepie lub wezwać hydraulika. Syfon, chociaż mały i często niewidoczny, ma ogromne znaczenie, a jego zakup powinien być dobrze przemyślany, aby uniknąć zapchania lub zalania. Bardzo ważne jest, aby do sklepu udać się z poprzednim syfonem. Ułatwi to sprzedawcy odpowiedni dobór, a kupującemu zaoszczędzi czasu. 

Materiał zewnętrzny.