Zabytki

Dwór Piecewski

InfoGdansk
6 grudnia, 2016
Zdjęcie: Dwór Piecewski

W okolicach opisywanego dworu trudno odczytać dłuższą i bogatszą historię, zewsząd wysokie bloki i intensywny ruch samochodowy. Do tego błędne określenie „Morena”, które nie sposób znaleźć na gdańskich mapach i planach.

Wieś Piecki należała do zasłużonego rodu Uphagenów

Wieś Piecki (ta nazwa częściowo obowiązuje do dzisiaj!) należała kolejno do klasztoru oliwskich cystersów, zakonu krzyżackiego, potem stanowiła własność gdańskiego szpitala św. Elżbiety. W połowie XVII stulecia piecewski majątek nabyli Uphagenowie, którzy wytrwale zbliżali się do wielkiej majętności i patrycjuszowskiego splendoru.

Obecny dwór zbudowano w połowie XVIII wieku wedle założeń stylu rokokowego. W 1807 roku kwaterował w nim marszałek Józef Lefebvre, znany z wyjątkowo szorstkiego, ale i skutecznego dowodzenia. Udane oblężenie miasta (marzec-maj 1807) przyniosło marszałkowi tytuł księcia Gdańska.

Zobacz też – Co to klawiatura mechaniczna? Czym się różni od klasycznej klawiatury do komputera?

W latach osiemdziesiątych XX w. zaniedbany obiekt poddano starannej renowacji, w trakcie prac zastosowano się do konserwatorskich zaleceń, co nie zawsze przy takich działaniach jest oczywiste. Pałacyk odzyskał rokokowe kształty i jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków z nurtu gdańskiej architektury dworskiej.