Informacje

Domowy upcycling – modne dodatki z recyklingu

InfoGdansk
22 lipca, 2021
Zdjęcie: Domowy upcycling - modne dodatki z recyklingu.

Odpady jakie generują społeczeństwa to ogromny problem zarówno dla środowiska, jak i człowieka. Choć dokonuje się szeregu zmian w produkowaniu i przetwarzaniu śmieci, to niestety nadal jest to kropla w morzu potrzeb, a śmieci nadal przybywa. Konieczność ich utylizacji powoduje, że zwiększają się opłaty za śmieci, a ich domowa segregacja jest coraz bardziej restrykcyjna. Te sytuacje oprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, jak praktycznie wykorzystać nagromadzone śmieci. Z dnia na dzień, dużym zainteresowaniem cieszy się upcykling. Czym jest i dlaczego tak dużo osób zaczęło się nim interesować?

Upcykling sposobem na zgromadzone odpady.

Upcykling, to nazwa określająca przetwarzanie odpadów w celu ich ponownego praktycznego użycia. Tym właśnie różni się od tradycyjnego recyklingu, który jest metodą na segregowanie, przetwarzanie i ponowne włączenie materiału do produkcji.  Wiele „śmieci” przy wykorzystaniu metody upcyklingu, po uzyskaniu nowego życia, staje się na prawdę wartościowym produktem, pożądanym przez firmy na przykład aranżujące wnętrza. To również świetny sposób na uzyskanie wyjątkowych i niepowtarzalnych dekoracji, które odmienią każde wnętrze, nadadzą specyficznego klimatu i indywidualności.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Pruszczu Gdańskim – https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-pruszcz-gdanski/

Jak przetworzyć niepotrzebne rzeczy, aby wyglądały na modne i stanowiły ciekawy dodatek do wnętrz?

Wraz ze wzrostem cen za dekoracje, ludzie coraz chętniej wykonują ozdoby samodzielnie z wykorzystaniem teoretycznie niepotrzebnych przedmiotów lub części z nich. Okazuje się, że taka forma tworzenia, to nie tylko ciekawie spędzony czas, lecz także przyczynienie się do zmniejszenia ilości nowych produktów, które mogłyby wejść na rynek, a które mogą się okazać zbędne. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na recykling odpadów z praktycznym zastosowaniem w najbliższym otoczeniu.

Opony – z opon możemy wykonać naprawdę dużo ciekawych rzeczy. Mogą stanowić obwódkę do kwiatów, krzewów i drzew by nie uszkodzić ich podczas koszenia trawnika, a nawet zrobić z niego plac zabaw dla dzieci. Najprostszą rzeczą jest huśtawka, z którą poradzi sobie każdy początkujący majsterkowicz. Opony są również wykorzystywane do tworzenia bezpiecznych torów gokartowych, co jest ewidentnie bardzo dobrym wykorzystaniem „śmieci” bez konieczności ich ponownego przetwarzania.

Plastikowe butelki– plastikowe butelki, to najlepszy sposób na wykonanie licznych dekoracji. Można zrobić z nich doniczkę produkcyjną, kubek na kredki lub drobne przedmioty, liczne zabawki, a nawet szklarnię. Niektórzy, wykorzystują je do zrobienia nawadniacza do kwiatów doniczkowych. W ogródkach można je spotkać jako obrzeża trawnikowe.

Szklane butelki– to doskonały materiał do produkcji lamp, szklanek czy do przechowywania domowych przetworów. Są wielokrotnego użytku, można je myć i wyparzyć, dlatego chętnie są wykorzystywane w domu do przetworów.

Wytłoczki po jajkach– wiele osób wykonuje z nich gustowne obrazy a nawet doniczki produkcyjne do sadzonek. Tektura po jajkach może być też świetnym materiałem na grządki. Świetnie zatrzymuje chwasty oraz po czasie stanowi nawóz dla roślin.

 

Europalety – wręcz kultowe już europalety mogą stanowić rewelacyjny materiał na meble ogrodowe i domowe. Stały się najpopularniejszym materiałem na wypoczynek ogrodowy czy stelaż łóżka w sypialni. 

Sposobów na ponowne wykorzystanie, z pozoru przypominających śmieci przedmiotów jest naprawdę wiele. Warto sięgnąć po nie, by stworzyć niepowtarzalne dekoracje do wnętrz lub ogrodu za nieduże pieniądze, minimalizując przy tym produkcję nowych odpadów, mających negatywny wpływ na środowisko. Koniecznie wykorzystaj któryś z pomysłów i zobacz, jak niewiele potrzeba do stworzenia czegoś wyjątkowego, niepowtarzalnego i niedrogiego, co nada wnętrzu charakteru i oryginalnego stylu.