Niedaleko

Dom Kopernika we Fromborku

InfoGdansk
16 lipca, 2023
Zdjęcie: Dom Kopernika we Fromborku.

Mikołaj Kopernik przeszedł do historii jako dociekliwy uczony, którego naukowa ciekawość przyniosła wielki przełom w postrzeganiu otaczającego nas świata. Nie od razu, bo na zrozumienie znaczenia jego odkrycia przyszło jeszcze długo poczekać.

Dopiero wiele lat po śmierci postać Kopernika została właściwie zrozumiana i doceniona.

Dom Kopernika we Fromborku

Gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik? Przyszły kanonik warmiński i wybitny uczony urodził się w Toruniu w rodzinie kupieckiej. Pierwsze lata życia spędził w tym tętniącym życiem nadwiślańskim mieście, do obecnych czasów zachował się toruński Dom Kopernika, w którym działa muzeum poświęcone uczonemu.

Mikołaj Kopernik już jako obrotny kanonik warmiński bywał też w Gdańsku, najprawdopodobniej kwaterował wtedy w gotyckiej kamienicy przy ulicy Mariackiej. Duchowny ostatecznie osiadł we Fromborku, gdzie objął kanonię (dom mieszkalny) pod patronatem św. Stanisława Kostki. Budynek należał do Kopernika w latach 1510-1543, z tamtych czasów zachowały się tylko partie gotyckich piwnic z kolebkowymi sklepieniami.

Wielkie zmiany nastąpiły w 1565 roku, zatem przeszło dwadzieścia lat po śmierci Kopernika. Z inicjatywy kanonika Ekharda Kempena powstał wtedy nowy budynek kanonii. Obecny kształt kanonia zyskała przed 1703 r., gdy rozbudowę obiektu zlecił kanonik Stanisław Rostkowski. Z jego polecenia nad wejściem namalowano wizję apokaliptyczną oraz znak herbowy, ale wspomniane malowidła nie przetrwały do obecnych czasów.

W połowie XIX wieku nastąpiła gruntowna przebudowa budynku, a już w czasach Polski Ludowej od zachodniej strony dobudowano parterową jadalnię. Zatem z czasów Mikołaja Kopernika zachowało się niewiele, ale warto podkreślić – właśnie w tym miejscu, w skromnym przydomowym ogródku, kanonik prowadził astronomiczne obserwacje, które wstrzymały Słońce i ruszyły Ziemię. Tych wspaniałych dokonań nic już nie zmieni…

Obserwacje Mikołaja Kopernika

Przez pewien czas jako miejsce obserwacji astronomicznych wskazywano drewniany ganek Wieży Kopernika z ciągu fortyfikacji zabezpieczających Wzgórze Katedralne od zachodniej strony. Takie przekonanie wzmocnił obraz Jana Matejki („Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”) z przedstawieniem Kopernika i jego instrumentów przy gotyckiej wieży.

Zobacz też – Jak zlecać wywóz gruzu?

Obserwacja nieba z tak ograniczonej powierzchni raczej nie była możliwa. Obecnie przeważa przekonanie o obserwacjach prowadzonych z ogrodu przy należącej do Kopernika kanonii. Na tak zwanym pavimentum uczony rozstawiał instrumenty, w tej szerszej przestrzeni i z wykorzystaniem stabilnego podłoża warunki badań były zdecydowanie lepsze.

Obiad w Domu Kopernika

Ciekawa przeszłość budynku i jego otoczenia zobowiązuje. W obiekcie działa jadłodajnia Dom Kopernika, której gastronomiczna oferta z pewnością zaciekawiłaby uczonego kanonika. Wizytę w tym miejscu warto uwzględnić w zwiedzaniu Fromborka. Lokal działa w bliskim sąsiedztwie Wzgórza Katedralnego, na uwagę zasługuje przystępna cenowo oferta, do tego miła i szybka obsługa.

Przy cieplejszej pogodzie można usiąść na zewnątrz, obiad z widokiem na Wzgórze Katedralne z charakterystyczną Wieżą Radziejowskiego z pewnością na długo zapisze się w pamięci.

Natomiast wewnątrz z każdej strony oglądać można różne wizerunki Mikołaja Kopernika, zatem postaci, która od stuleci decyduje o wielkiej sławie i popularności tego miejsca.

INFORMACJE
Dom Kopernika – kanonia św. Stanisława Kostki;
Krasickiego 2, 14-530 Frombork
http://www.frombork.caritas.pl/15,obiadyw-domu-kopernika