W tej galerii fotografie dawnego Gdańska, miasto uległo zagładzie pod koniec II wojny światowej. Po wojnie rozważano rożne warianty zagospodarowania zniszczonej przestrzeni, wybrano odbudowę z nawiązaniem do form historycznych. Na powyższym zdjęciu pomnik cesarza Wilhelma na placu przed Bramą Wyżynną.
Po wojnie monument z oczywistych przyczyn usunięto, kilkanaście lat później w bliskim sąsiedztwie wyrosła postmodernistyczna bryła salonu meblowego, znana później jako budynek LOT-u.
Stary port na Motławie, na zdjęciu mnogość większych i mniejszych statków. Fotografia potwierdza regres powojennych koncepcji gospodarczego wykorzystania polskich rzek.
Na zdjęciu styk Starej i Nowej Motławy, w tle malowniczy ciąg Długiego Pobrzeża, dość wiernie odbudowany po II wojnie światowej. Po stronie lewej północny cypel Wyspy Spichrzów, jakże inny od tego w przyjętej koncepcji odbudowy…
Na zdjęciu Zielona Brama zbudowana w drugiej połowie XVI wieku. Po wojnie zabytek został podniesiony z wojennych zniszczeń i obecnie malowniczo zamyka unikatowy ciąg Drogi Królewskiej. Widoczne tory, aż do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku tędy jeździły tramwaje.
Panorama zabytkowego Gdańska z wieżami ratusza i kościoła Mariackiego. Zwraca uwagę nieprawdopodobna gęstość zabudowy, po wojnie zrezygnowanego z takiego rozmieszczenia budynków i kamienic.
Na zdjęciu zabudowa brzegów Starej Motławy. Obecnie po stronie prawej powstaje nowoczesna architektura Wyspy Spichrzów, w dalekim tle wyrosła bryła Muzeum II Wojny Światowej.
Na zdjęciu Krantor zwany obecnie Żurawiem. Obiekt przez prawie pięćset lat funkcjonował w roli dźwigu portowego. Po powojennej odbudowie stał się jednym z najbardziej znanych symboli Gdańska.
Na zdjęciu Motława z portową dynamiką. Po stronie lewej Dom Przyrodników z charakterystycznym zwieńczeniem wieży, wykorzystywanej wówczas w roli obserwatorium astronomicznego.
Wnętrze Dworu Artusa z wyjątkowym nagromadzeniem wybitnych dzieł sztuki. Po drugiej wojnie światowej budynek został dość szybko odbudowany, ale rekonstrukcja wnętrza trwała kilka kolejnych dekad. Na zdjęciu widoczny posąg króla Augusta III, rzeźba w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła pod koniec wojennej zawieruchy.
Na zdjęciu Długi Targ z przedstawieniem ratuszowego budynku i północnej pierzei zabudowy. Po drugiej wojnie światowej ten urbanistyczny ciąg został pieczołowicie odbudowany.
Na zdjęciu Sopot, który w okresie międzywojennym funkcjonował w administracyjnych granicach Freie Stadt Danzig. W tle Grand Hotel – ekskluzywny symbol sopockiego kurortu.
Sopocka fontanna przed wejściem na molo, to obecnie Skwer Kuracyjny. Molo obecną długość (512 metrów) uzyskało w 1927 roku.
Plaża Północna w Sopocie. Zwraca uwagę gęstwina plażowych koszów, wypartych obecnie przez pstrokaciznę parawanów. Po stronie lewej kościół Zbawiciela, to jedyna luterańska świątynia w Trójmieście.