Galerie

Dawny Gdańsk cz. 2

InfoGdansk
19 sierpnia, 2017

Kolejna galeria z przedstawieniem ujęć dawnego Gdańska. Powojenna odbudowa nie wszystkich usatysfakcjonowała, ale czy w warunkach ustrojowych i ideologicznych ograniczeń można było uzyskać więcej? Wątpliwe. Natomiast takie fotografie powinny inspirować do szukania pomostu między tym co minione, a tym co nowoczesne…

Na powyższym zdjęciu malowniczy ciąg zabudowy obecnego Rybackiego Pobrzeża. Kościelne wieże również i dzisiaj akcentują ten fragment miejskiej przestrzeni. Obecne ujęcie zmienione nowoczesną i chyba zbyt agresywną w formie kładką zwodzoną…

stary_gdansk15

Bryła kościoła Mariackiego, ten zabytek od wielu stuleci definiuje przestrzeń Głównego Miasta. Po wojnie zrezygnowano z odtworzenia okalającej kościół zabudowy.

stary_gdansk16

Po zakryciu niemieckich napisów zabudowa niczym nie różniłaby się od tej obecnej. W oddali spacerowicze, ich ubiory oczywiście nie z naszej epoki…

stary_gdansk17

Na zdjęciu ujęcie Zatoki Gdańskiej z rybackimi łodziami. Podobne kadry można uchwycić również i obecnie.

stary_gdansk18

Targ Drzewny z pomnikiem upamiętniającym żołnierzy poległych w wojnach poprzedzających zjednoczenie państwa niemieckiego. W 1946 ten tzw. Kriegerdenkmal usunięto, a dwie dekady później w tej przestrzeni zawitał pomnik króla Jana III Sobieskiego.

stary_gdansk19

Na zdjęciu Dworzec Główny, którego elegancka bryła powstała na początku XX stulecia. Po wojnie niektórzy w dworcowym budynku wyraźnie widzieli agresję niemieckiej architektury, stąd postulaty rozbiórki obiektu. Na szczęście z tych zamiarów nic nie wyszło…

stary_gdansk20

Ujęcie ulicy Chlebnickiej i gotyckiej bramy o takiej samej nazwie. Po wojnie ten fragment Głównego Miasta został dość wiernie odbudowany, nastrój psują wszechobecne samochody.

stary_gdansk21

Przedproża ulicy Mariackiej (wtedy Frauengasse) z groźnie nastroszonymi rzygaczami. Powojenna odbudowa była dziesięcioletnim wyzwaniem, z którego znakomicie wywiązali się gdańscy artyści i konserwatorzy.

stary_gdansk22

Wyspa Spichrzów z fantastyczną kompozycją magazynowej zabudowy. Realizowane obecnie koncepcje odbudowy rodzą sporo obaw i zastrzeżeń….

stary_gdansk23

Wielka Zbrojownia w ujęciu od strony Targu Węglowego. Pod koniec II wojny światowej zabytek został niemal całkowicie zniszczony, cudem ocalały dwie manierystyczne fasady. Po odbudowie dawny Zeughaus jest wspaniałym zabytkiem późnorenesansowej architektury gdańskiej.