Rozważając decyzję o zakupie nowego komputera warto wziąć pod uwagę rynkowe tendencje i możliwości. Jeszcze stosunkowo niedawno przewaga komputerów stacjonarnych nad przenośnymi była oczywista, o popularności tych pierwszych decydowały ich większe możliwości obliczeniowe i szerszy wybór dostępnego oprogramowania.
Od dłuższego już jednak czasu użytkownicy chętniej korzystają z laptopów niż z komputerów stacjonarnych. O tej tendencji decydują liczne zalety komputerów przenośnych, z funkcjonalnością, wygodą i mobilnością na czele.
Laptop czy notebook – oto jest pytanie
Ostatnie dekady przyniosły też nazewniczy przyrost, od gamy komputerowych nazw i określeń osobom mniej zorientowanym może dosłownie zakręcić się w głowie.
Laptop czy notebook – oto jest pytanie. Do pierwszych komputerów przenośnych trwale przylgnęła nazwa laptop, doskonale oddająca ich odmienność i charakterystykę. Angielskie słowo „lap” (kolana) w połączeniu z „top” (na wierzchu) trafnie wskazywało na urządzenia możliwe do wygodnego ułożenia na kolanach. Warto jednak pamiętać – pierwsze laptopy były całkiem masywne (ok. 5 kg), a szybko nagrzewająca się sekcja zasilania mogła sporo ująć z komfortu i przyjemności pracy.
Na nowe rynkowe propozycje nie trzeba było długo czekać, bo asortyment komputerów przenośnych został poszerzony o notebooki, które jako urządzenia znacznie lżejsze i bardziej poręczne były adresowane w stronę biznesowych użytkowników.
Ostatnie lata przyniosły jednak zatarcie różnic między tymi kategoriami i od dłuższego czasu nazwy laptop i notebook oznaczają ten sam rodzaj urządzeń i są używane zamiennie.
Zobacz też – Krótka historia laptopów
Jeszcze inną kategorię sprzętu komputerowego stanowią ultrabooki, czyli wyjątkowo lekkie i smukłe laptopy o bardzo dużej wydajności i długim czasie (8-9 godz.) bateryjnej pracy.
Natomiast netbooki to niewielkie urządzenia o mniejszej przekątnej ekranu (10-13 cali), użyteczne do przeglądania zasobów Internetu czy mediów społecznościowych, ale mniej przydatne przy nieco bardziej zaawansowanych czynnościach biurowych.
Popularność laptopów pomimo pewnych zawirowań rynkowych nie słabnie, w 2022 roku na całym świecie sprzedano 207,5 mln laptopów przy niespełna 77 mln sprzedanych komputerów stacjonarnych.
Na jaki laptop warto się zdecydować?
Na tak postawione pytanie nie da się udzielić jednej i zamykającej odpowiedzi, bo decyzje zakupowe kształtują potrzeby, oczekiwania i nie mniej ważne możliwości finansowe. Na inne modele uwagę zwrócą użytkownicy biznesowi, a tak zwanymi laptopami gamingowymi zainteresują się miłośnicy gier komputerowych.
W 2022 roku najwięcej laptopów sprzedał chiński gigant Lenovo, z szerokiego asortymentu tej firmy na szczególną uwagę zasługują laptopy z linii produktowej Lenovo ThinkBook, które zyskały uznanie jako ekonomiczne laptopy biurowe, a dzięki metalicznej obudowie nadają poczucie elegancji i indywidualności użytkowania.
Matowa matryca zapewnia możliwość pracy bez względu na warunki oświetleniowe, do tego dochodzi możliwość odchylenia ekranu o 180º, zatem laptopy tej serii rzeczywiście zapewniają wysoki komfort pracy.
Zobacz też – Co warto wiedzieć o laptopach Lenovo?
Użytkowanie laptopów z serii ThinkBook oznacza też właściwy poziom bezpieczeństwa, o czym decydują moduły APS (Active Protection System) oraz TPM 2.0, czyli Trusted Platform Module.
Sprzęt z asortymentu Lenovo ThinkBook oferuje między innymi Delkom – sprawdzony dostawca sprzętu komputerowego działający od 2000 roku.
Materiał zewnętrzny.