Rosjanie w tej okolicy złożyli wielką daninę krwi, ginęli tu w latach 1734, 1807, 1813 oraz podczas obu wojen światowych. Nie byli tu zapraszani, ale też nie przychodzili pod Gdańsk z własnej woli. Można ich w pewnym uproszczeniu uznać za ofiary wojny i niewłaściwie czy zbrodniczo pojmowanej polityki.
Tematyka wyjątkowo trudna, a uczciwa dyskusja wymaga rozwagi i rzetelnej wiedzy historycznej. Tak czy inaczej, pamięć o wepchniętych w tryby historii młodych żołnierzach wypada więc uczcić ciszą i powagą.
Miejsce upamiętnia ok. 3 tysięcy czerwonoarmistów poległych podczas zaciekłych walk o Gdańsk i okolice. Cmentarz skomponowano z trzech poziomów. Na najniższym oznaczone gwiazdami kwatery żołnierzy. Nieco wyżej wielki blok z płaskorzeźbą przedstawiająca radzieckich sołdatów oraz napisem mówiącym o ich dokonaniach.
Dzieło powstało według pomysłu Alfonsa Łosowskiego, zasłużonego rzeźbiarza gdańskiego o wileńskim rodowodzie.
Na poziomie najwyższym zobaczyć można wysoki obelisk, na szczycie którego umieszczono rosyjski symbol pokoju.
W pobliżu mauzoleum znajduje się Cmentarz Garnizonowy z niezwykłym splotem wielu wątków dziejów Gdańska, a kilkaset metrów dalej Pomnik Poległych Żołnierzy Rosyjskich odsłonięty w 1898 roku.